Trwa ładowanie...

Zwroty podatku miały być znacznie niższe i takie są. Dostałem tyle

Poprzedni rok był wyjątkowy pod względem wysokości zwrotów podatków, ponieważ następował po zmniejszeniu stawki PIT do 12 proc. W 2024 r. nie ma co liczyć na ekstra pensję od fiskusa. Ja dostałem tyle.

W 2024 r. nie ma co liczyć na duże zwroty podatku. W 2024 r. nie ma co liczyć na duże zwroty podatku. Źródło: EAST_NEWS, WP, fot: Arkadiusz Ziolek
d3t5z1s
d3t5z1s

Zeszłoroczny zwrot podatku był wyjątkowy. Jak wyjaśniała na łamach Money.pl doradczyni podatkowa Małgorzata Samborska, wiele z nich wynikało z nadpłaconego podatku, ponieważ w wyniku poprawek do Polskiego Ładu obniżono stawki PIT z 18 na 12 procent. Ci, którzy nadpłacili podatek w pierwszej połowie 2022 roku, po złożeniu zeznania rocznego otrzymali zwrot.

Stąd tak wysokie zwroty jak mój - 4623 złote lub wyższe. Znam osobę, która w 2023 r. dostała ponad 6 tys. złotych "ekstra pensji" od fiskusa.

Zeszłoroczne zwroty podatku były wyjątkowe. WP
Zeszłoroczne zwroty podatku były wyjątkowe. Źródło: WP, fot: Kamil Rakosza-Napieraj

Jakie zwroty podatku w 2024 r.?

W tym roku kwota nadpłaty w moim przypadku była niższa o ponad 4 tys. złotych. Z wyliczeń skarbówki wynika, że nadpłata wyniosła "tylko" 296 zł.

d3t5z1s

Jak wyjaśniała Samborska, w wyniku zmian w ustawie PIT rozszerzono krąg uprawnionych do składania różnego rodzaju oświadczeń w ciągu roku (mowa o nowej formule tzw. formularza PIT-2).

- W efekcie zleceniodawcy, managerowie na kontraktach, osoby na umowach o dzieło czy wieloetatowcy mogą w zaliczkach rozliczyć całą tzw. kwotę zmniejszającą podatek. Skutek? Podatek zapłacony w zaliczkach powinien być zbliżony do należnego za cały rok. Statystycznie rzecz biorąc, powinno być zatem mniej zwrotów niż przed Polskim Ładem - mówiła w rozmowie z portalem Money.pl.

Tegoroczny zwrot podatku. WP
Tegoroczny zwrot podatku.Źródło: WP, fot: Kamil Rakosza-Napieraj

Kiedy zwrot podatku w 2024 r.?

Jak pisaliśmy niedawno na łamach WP Finansów, są trzy terminy, których musi dotrzymać fiskus w przypadku zwrotu nadpłaconego podatku:

  • podatnicy, którzy złożyli deklaracje za rok 2023 r. drogą elektroniczną, otrzymają zwrot podatku dochodowego w ciągu maksymalnie 45 dni, licząc od dnia następującego po złożeniu deklaracji;
  • podatnicy rozliczający się poprzez papierowy formularz na zwrot nadpłaty PIT będą czekać maksymalnie 3 miesiące;
  • podatnicy, którzy posiadają kartę dużej rodziny, oni otrzymają zwrot podatku po 30 dniach.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3t5z1s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3t5z1s