Walentynki 2020. Krótka historia święta zakochanych
Już za parę dni, 14 lutego, będzie miało miejsce słynne święto zakochanych - Walentynki. Z tej okazji przypominamy historię pochodzenia zwyczaju.
Walentynki 2020. Krótka historia święta zakochanych
Walentynki i ich nazwa pochodzi od św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest również tego dnia. Dzień ten jest obchodzony poprzez wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne. Na Zachodzie z kolei czczono św. Walentego jako patrona zakochanych.
Oglądaj: Marta Manowska: "Miłość w "Sanatorium miłości" jest przyjaźnią"
Do Polski obchody walentynkowe trafiły w połączeniu z kultem świętego Walentego z Bawarii i Tyrolu. Jednak dopiero lata 90-te przyniosły zwyczajowi miejsce wśród najważniejszych z "mniej istotnych" świąt czy obchodów w Polsce. Największe w Polsce Walentynki odbywają się corocznie od 14 lutego 2002 roku w Chełmnie (województwo kujawsko-pomorskie) pod nazwą "Walentynki Chełmińskie".
Walentynki 2020. Krótka historia święta zakochanych
Spora część polskiego społeczeństwa krytykuje Walentynki jako przejaw amerykanizacji, stanowiący obcy element w polskiej kulturze i wypierający rodzime tradycje. Walentynki są również krytykowane z powodu ich komercyjnego i konsumpcjonistycznego nastawienia. Biznes uznaje bowiem datę 14 lutego za możliwość przełamania stagnacji w handlu między Bożym Narodzeniem a Wielkanocą.
Walentynki stanowią tym samym idealny pretekst do "zalania" półek sklepowych wszelkiego rodzaju gadżetami nawiązującymi do obchodów święta zakochanych. Symbole serca wykorzystywane są przez różne branże, również cukierniczą, która na tę okazję przygotowuje okolicznościowe słodkości.