Trwa ładowanie...

Walka o odwróconą hipotekę

Ubezpieczyciele też powinni mieć możliwość oferowania odwróconej hipoteki, czyli umowy dożywotniej renty w zamian za dom lub mieszkanie – uważa Polska Izba Ubezpieczeń.

Walka o odwróconą hipotekęŹródło: Jupiterimages
d45tgfo
d45tgfo

Zgłosiła 184 uwagi do projektu ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym z 19 kwietnia 2010 roku, który powstał w Ministerstwie Finansów. Dokument w obecnym kształcie ogranicza krąg podmiotów mogących sprzedawać tego rodzaju produkt wyłącznie do banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych.

PIU ma w tej kwestii poparcie Komisji Nadzoru Finansowego i Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych. Instytucje te są zdania, że wiedza i doświadczenie zakładów ubezpieczeń są niezbędne do oferowania dożywotnich świadczeń rentowych wszystkim korzystającym z odwróconej hipoteki.

Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że rozważy rozszerzenie podmiotów uprawnionych o zakłady ubezpieczeń. Resort podkreśla jednak, że według przewidywań rynek odwróconej hipoteki będzie niewielki. Dlatego, jego zdaniem, wskazane jest ograniczenie liczby podmiotów, które będą mogły ją oferować.

W Polsce produkt podobny do odwróconej hipoteki oferują na razie dwie spółki: Fundusz Hipoteczny Dom i Centralny Fundusz Hipoteczny. W połowie sierpnia pisaliśmy, że ubezpieczyciele i tak mogą znaleźć sposób, by zarobić na tym produkcie. Prezes TU Europa Jacek Podoba mówił nam, że towarzystwo jest zainteresowane oferowaniem polis związanych z odwróconą hipoteką. Z kolei Grzegorz Czestkowski, udziałowiec Centralnego Funduszu Hipotecznego, zdradził, że spółka rozmawia z zakładem ubezpieczeń na temat jego wejścia do akcjonariatu.

Piotr Rosik

d45tgfo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d45tgfo

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj