Trwa ładowanie...
d1oi1pa

Waloryzacja emerytur 2020. Część emerytów będzie poszkodowana

3,24 proc. - tyle ma wynieść waloryzacja emerytur w 2020 roku. Rząd przygotowuje kilka innych niespodzianek dla seniorów: m.in. waloryzację kwotową rzędu 57 zł dla części seniorów. Jednak ten mechanizm nie obejmie osób pobierających emeryturę poniżej minimalnej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Emerytura minimalna wzrośnie o 82 zł netto.
Emerytura minimalna wzrośnie o 82 zł netto. (iStock.com)
d1oi1pa

Projekt rządowy przewiduje podwyżkę emerytury minimalnej rzędu 82 zł na rękę - podaje "Fakt". Oznacza to, że osoby, które dzisiaj otrzymują 943 zł netto, od marca 2020 roku otrzymają 1025 zł netto. Projekt podwyżki emerytury minimalnej oznacza, że świadczenie to wyniesie w 2020 roku 1200 zł brutto.

Waloryzacja kwotowa dla najmniejszych emerytur

82 zł netto jest zarazem wyższą podwyżką, niż planowe 3,24 proc. waloryzacji. Dlatego też rząd zdecydował się przyznać waloryzację kwotową dla wszystkich, którzy otrzymaliby mniej pieniędzy w przypadku wyrównania procentowego. Innymi słowy, emeryci zarabiający niewiele powyżej świadczenia minimalnego, otrzymają dodatkowe 57 zł na rękę - obejmie to wszystkich, w przypadku których waloryzacja procentowa oznaczałaby mniejszą podwyżkę świadczenia.

d1oi1pa

Niestety, mechanizm waloryzacji kwotowej nie obejmie osób, które otrzymują emeryturę niższą, niż minimalna. Dotyczy to wszystkich, którzy nie przepracowali stażu ubezpieczeniowego (obecnie to 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn). Jak podaje "Fakt", takich osób jest obecnie ok. 260 tys.

Zobacz "Czy to się opłaca": Wielki test barszczy ze sklepu. Czy warto pójść na skróty i kupić na Wigilię "gotowca"?

Matczyne emerytury w górę

Co jeszcze przygotowuje rząd? Dziennik informuje, że podwyższone będzie też rodzicielskie świadczenie uzupełniające, czyli tzw. matczyna emerytura. To świadczenie jest takiej samej wysokości, jak emerytura minimalna, dlatego też również obejmie je waloryzacja kwotowa w wysokości 82 zł netto - do 1025 zł na rękę.

d1oi1pa

Do tej formy pomocy są uprawnieni rodzice, którzy wychowali co najmniej czwórkę dzieci i nie otrzymują emerytury. Takich osób w Polsce jest ok. 20 tys.

Czytaj też: 13. emerytura 2020. Emeryci powinni się pospieszyć

"Trzynastki" w kwietniu

Propozycja emerytur od rządu zakłada również wypłatę tzw. trzynastek. Gabinet Mateusza Morawieckiego zakłada, że zostaną one wypłacone w kwietniu. Nie trzeba będzie po nią składać osobnego wniosku - jeżeli pobieramy emeryturę, to ZUS lub KRUS automatycznie wypłacą nam dodatkowe świadczenie.

d1oi1pa

Dowiedz się: Emeryci przedstawiają swoje postulaty. Chcą m.in. zwolnienia świadczeń z podatku

Nie udało się seniorom wywalczyć zwolnienia z opodatkowania trzynastej emerytury, chociaż bardzo o to zabiegali. Jednak rząd przewiduje, że co roku to świadczenie będzie waloryzowane. Jednak osoby na rencie rodzinnej, która jest przyznawana np. na dwie osoby, będą otrzymywać podzieloną trzynastkę na pół - po 600 złotych.

Sprawdź: Emerytury zwolnione z podatku. Projekt ustawy jest już w Sejmie

Grudniowa emerytura będzie również wypłacona nieco wcześniej. - Zdajemy sobie sprawę, że dla gospodarstw domowych bardzo ważne jest, aby świąteczny czas spędzić w spokoju - tłumaczy tę decyzję prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska w rozmowie z "Faktem".

.Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1oi1pa

Podziel się opinią

Share
d1oi1pa
d1oi1pa