Waloryzacja emerytury w marcu to dopiero początek. Co czeka seniorów w 2024 roku?
Zgodnie z obowiązującym prawem, w marcu 2024 roku nastąpi waloryzacja świadczeń emerytalnych i rentowych. Na jakie podwyżki mogą liczyć seniorzy i renciści? Jak wynika z zapowiedzi, w tym roku na świadczeniobiorców czekają jeszcze inne formy wsparcia. W planach rządu coraz częściej pojawia się temat drugiej waloryzacji i dodatkowych świadczeń.
Jak wynika z zapisów ustawy emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, emerytury oraz renty ulegają corocznej waloryzacji od dnia 1 marca. Zgodnie z prognozami, świadczenia mogą wzrosnąć o 11,9 procent. Czy emeryci i renciści mogą w 2024 roku liczyć na drugą waloryzację świadczeń podstawowych? To niejedyna forma wsparcia, jaką planuje rząd.
Waloryzacja emerytur 2024. Jest zobowiązanie rządu. Na jakich zasadach?
Zgodnie ze wstępnymi prognozami, marcowa waloryzacja emerytur może spowodować podniesienie świadczeń minimalnych do kwoty 1777,46 zł. W przekazach strony rządzącej coraz częściej pojawiają się jednak informacje o możliwości drugiej waloryzacji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Waloryzacja emerytur kontra czternastka. "To kara dla tych emerytów"
Jak przypomina portal gazetasenior.pl, propozycja drugiej waloryzacji emerytur w czasie kampanii wyborczej znalazła się m.in. w programie Nowej Lewicy oraz Koalicji Obywatelskiej. Zgodnie z propozycją, druga waloryzacja świadczeń emerytalnych i rentowych miałaby nastąpić w przypadku inflacji przekraczającej 5 procent.
"Premier Donald Tusk, Marzena Okła-Drewnowicz, minister ds. polityki senioralnej oraz szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk potwierdzili wprowadzenie tego rozwiązania w życie" - poinformował portal podkreślając, że druga waloryzacja emerytur w 2024 roku ma umożliwić szybsze dostosowanie wysokości świadczeń do zmieniającej się sytuacji gospodarczej.
Obecnie brak jest jednak ustawowych mechanizmów, które miałyby gwarantować drugą waloryzację emerytur i rent - w rządzie trwają jednak prace nad projektem ustawy, która - podobnie, jak w przypadku marcowej waloryzacji - miałaby zapewnić systemowy mechanizm wzrostu świadczeń.
Waloryzacja emerytur w 2024 roku po raz drugi jesienią?
O prognozowanej, drugiej waloryzacji emerytur w serwisie money.pl pisał również Oskar Sobolewski, ekspert emerytalny i rynku pracy HRK Payroll Consulting, założyciel Debaty Emerytalnej. Jego zdaniem - prognozowany poziom inflacji w 2024 roku pozwala zakładać, że zapowiadana, druga waloryzacja emerytur "wariancie ustawowym i proporcjonalnym do wysokości emerytury będzie miała miejsce w drugiej połowie roku".
Podobne informacje napływają z obozu rządzącego. Zgodnie z zapowiedziami minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Agnieszki Dziemianowicz-Bąk prawdopodobnym terminem drugiej waloryzacji 2024 mógłby być wrzesień 2024 roku. Termin ten w rozmowie z Polskim Radiem potwierdził również wiceminister Sebastian Gajewski: Proponujemy, że co do zasady mamy jedną, marcową waloryzację, ale w latach, w których jest podwyższona inflacja - za pierwsze półrocze przekracza 5 procent - wchodzimy z drugą waloryzacją we wrześniu, która ma skompensować skutki wzrostu cen.
Waloryzacja emerytury i nie tylko. Na to mogą liczyć seniorzy
Poza ustawową i planowaną waloryzacją emerytur i rent, w 2024 roku seniorzy będą mogli liczyć na zachowanie przyznanych im wcześniej świadczeń dodatkowych - 13. oraz 14. emerytury. Jak zapowiedział premier Donald Tusk, w projekcie budżetu zarezerwowano na nie środki. - W projekcie budżetu na 2024 r. są środki na finansowanie 800 plus, 13. i 14. emerytury oraz na podwójną waloryzację rent i emerytur, jeśli inflacja przekroczy 5 proc. - przekazał w grudniu 2023 roku.