Trwa ładowanie...

Warzywa o połowę tańsze niż rok temu

Ceny większości krajowych warzyw i owoców są dużo niższe niż w 2013 roku. Ziemniaki, cebula i kapusta są o połowę tańsze. O połowę spadła również cena cytryn. Ogórki i pomidory są nieco droższe, ale w kolejnych tygodniach zwiększy się oferta produktów importowanych, co powinno przyczynić się do obniżek cen.

Warzywa o połowę tańsze niż rok temuŹródło: Fotolia, fot: Videovol
d25zzga
d25zzga

- O tej porze roku już wchodzi na polski rynek owoców i warzyw import. Jest to uzasadnione cenami, bo polska produkcja szklarniowa jest dużo droższa niż importowana - mówi Małgorzata Skoczewska z Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego w Broniszach.

W ofercie hurtowej dostępne są jeszcze krajowe ogórki, ale za kilogram trzeba płacić ok. 5,5-7 zł. Kilogram importowanych jest tańszy - między 4,2 a 5 zł. Również pomidorów z importu będzie w najbliższych miesiącach przybywać - na razie dostępna jest pełna oferta odmian krajowych. Cena pomidorów malinowych waha się w przedziale 6-9 zł za kilogram.

- Z warzyw importowanych jest już cukinia, bakłażan, papryka i oczywiście ogórki. Ta oferta będzie się rozszerzała ze względu na to, że część szklarniowych czy produkowanych w tunelach polskich warzyw będzie znikała w okresie zimowym z rynku - dodaje Skoczewska. - W sprzedaży nadal będzie krajowy koperek i natka, ale na początku przyszłego roku będzie to już oferta importowa.

d25zzga

W najbliższych miesiącach przybywać też będzie importowanych cytrusów.

- Im bliżej świąt Bożego Narodzenia, tym oferta będzie większa, czyli mandarynki, grejpfruty, pomarańcze i cytryny, których cena jest teraz bardzo atrakcyjna - od 5,5 zł. Jeszcze dwa miesiące temu ceny nawet w ofercie hurtowej były powyżej 10 zł - mówi Małgorzata Skoczewska.

Jak podkreśla, w ostatnich miesiącach ceny większości krajowych warzyw i owoców były dużo niższe niż przed rokiem. To m.in. zasługa ciepłej jesieni.

- Nie ma potrzeby przechowywania, ogrzewania, czyli dowożenia owoców i warzyw w specjalnych samochodach, bo pogoda pozwala na sprzedaż bezpośrednio z samochodów. Jeśli gwałtownie obniży się temperatura, można spodziewać się nieznacznego wzrostu cen, jednak nic nie zapowiada tego wzrostu - dodaje.

d25zzga

Krajowe ziemniaki, cebula i kapusta są o połowę tańsze w porównaniu z 2013 r. i ta tendencja utrzymuje się na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy. Jest to wynik dużego urodzaju.

- Dużo jest też marchwi i jabłek. Szacuje się, że w tym roku zbierzemy 3,2 mln ton jabłek. To bardzo dużo. Przy braku możliwości sprzedaży na rynki wschodnie krajowy rynek nie bardzo jest w stanie wchłonąć taką ilość owoców - mówi Skoczewska. - Jabłka nadal są bardzo tanie, bo ceny w ofercie hurtowej kształtują się między 0,8-1,1 zł za kg w zależności od odmiany i klasy jakości.

d25zzga
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25zzga