Ważenie prawdopodobieństw
Rynek zakłada, że dzisiejsze dane Departamentu Pracy USA nie zdołają przekonać „gołębi” w FED do zmiany stanowiska. W efekcie pomimo wzrostu nowych etatów poza rolnictwem o 203 tys. w listopadzie i spadku stopy bezrobocia do 7,0 proc., dolar stracił na wartości do głównych walut (z wyjątkiem relacji USD/JPY). Niemniej, jeżeli spojrzymy na bilans całego tygodnia, to nie można zaprzeczać faktom, że amerykańska gospodarka ma się coraz lepiej.
W efekcie w najbliższych dniach warto będzie obserwować wypowiedzi poszczególnych członków FED. W poniedziałek wieczorem zaplanowano wystąpienie Jamesa Bullarda – kilka miesięcy temu zdeklarowany „gołąb”, teraz nie wykluczający scenariusza, w którym kwestia ograniczenia skali QE3 będzie poddana pod głosowanie już na grudniowym posiedzeniu FED (wypowiedź sprzed blisko 3 tygodni). Rynek finansowy będzie w najbliższych dniach ponownie ważył prawdopodobieństwa potencjalnych posunięć FED ws. QE3. To może oznaczać, że obserwowane osłabienie dolara, może być częściej przerywane korektami.
Mimo dzisiejszej słabości amerykańskiej waluty na dziennym wykresie koszyka BOSSA USD nie doszło do wyjścia dołem z widocznej na dziennym wykresie formacji trójkąta. Jeżeli taka sytuacja utrzyma się do wieczora, to może sugerować potencjalną korektę już w poniedziałek.
W przypadku EUR/USD dzisiejszy scenariusz był podobny do wczorajszego. Szybki spadek i równie szybka kontra w górę, która ostatecznie wyprowadza nas na nowe maksima. Najbliższy cel do 1,3704 (76,4 proc. zniesienie Fibo), skąd może zostać wyprowadzona w poniedziałek korekta spadkowa. Bardzo mocne wsparcia to rejon 1,3640-50, które powinny zostać wybronione. To będzie sugerować, że jeszcze przed 18 grudnia przetestujemy okolice maksimum w października na 1,3831.
Marek Rogalski - Główny analityk walutowy DM BOŚ
_ Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. _