Trwa ładowanie...

Ważne zmiany dla pracowników. Szef nie będzie mógł tego odmówić

Nowe przepisy powinny ucieszyć pracowników biurowych. Pracodawcy będą zobowiązani do m.in. zapewnienia monitora stacjonarnego do komputera czy klawiatury. Refundowany będzie również zakup szkieł kontaktowych.

Wchodzą nowe przepisy dla pracodawcówWchodzą nowe przepisy dla pracodawcówŹródło: Getty Images, fot: Reza Estakhrian
d30kz5n
d30kz5n

Jak podaje infor.pl, zmiany w przepisach zostały wprowadzone 17 listopada jednak pracodawcy mieli sześć miesięcy na ich wdrożenie. Oznacza to, że od 17 maja 2024 r. każde stanowisko pracy wyposażone w monitor ekranowy musi spełniać określone normy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Firmy zwalniają pracowników. Eksperci: to są lokalne dramaty, tragedii na rynku nie ma

Nowe przepisy dla pracowników biurowych

W myśl nowych zasad stanowisko pracy powinno być wyposażone w stacjonarny monitor ekranowy lub podstawkę zapewniającą ustawienie ekranu tak, aby jego górna krawędź znajdowała się na wysokości oczu pracownika, oraz w dodatkową klawiaturę i mysz. Zmiany dotyczą osób, które spędzają przy laptopie co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy.

d30kz5n

Podstawowe wyposażenie stanowiska pracy powinno obejmować krzesło wyposażone w regulowane podłokietniki, regulowaną wysokość siedziska oraz oparcie odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

Nowe przepisy wprowadzają także obowiązek wyposażenia stanowisk pracy w uchwyty na dokumenty lub podnóżki, które pracodawca musi teraz zapewnić na wniosek pracownika.

To jednak nie wszystko. Standardem jest refundacja wymiany okularów korekcyjnych pracownikowi, który ze względu na wadę wzroku musi je nosić i potwierdzi to zaświadczeniem od lekarza. Od teraz refundacja obejmie też soczewki kontaktowe.

Będzie 4-dniowy tydzień pracy?

Jak informował serwis money.pl, 16 maja szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas kongresu Impact'24 w Poznaniu podkreśliła m.in. wagę debaty dotyczącej skrócenia tygodnia pracy do czterech dni.

d30kz5n

Minister jasno opowiedziała się za skróceniem tygodnia pracy do czterech dni. Jak powiedziała, należy to zrobić "w perspektywie kilku lat". - To już ten czas - stwierdziła szefowa resortu.

Z przeprowadzonego w marcu 2024 r. badania wynika, że polscy pracownicy wykazują dużą otwartość na innowacje. Za wprowadzeniem czterodniowego tygodnia pracy opowiedziało się 66 proc. respondentów, 19 proc. było przeciw, a 15 proc. nie miało zdania na ten temat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d30kz5n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30kz5n