Skierowania do sanatoriów. Rząd zmienił przepisy
Ministerstwo Zdrowia opublikowało dokument regulujący kierowanie pacjentów na terapie w uzdrowiskach, lub rehabilitację uzdrowiskową. Co się zmieniło?
Nowe przepisy dotyczące kierowania pacjentów na terapie uzdrowiskowe lub rehabilitację obowiązują od 5 marca 2024 roku.
Nowelizacja zawiera szczegółowe wytyczne, jak ma wyglądać procedura wystawiania skierowań na leczenie w uzdrowiskach lub rehabilitację uzdrowiskową przez lekarzy, określają tryb potwierdzania, oraz wzór takiego skierowania - wylicza Dziennik Gazeta Prawna.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Polak stworzył potęgę - Panattoni to największy deweloper przemysłowy w Europie - Biznes Klasa #21
Co ważne, skierowania mogą być wystawiane i potwierdzane zarówno w formie elektronicznej, zapisywanej w Systemie Informacji Medycznej (SIM), jak i w formie papierowej.
Opcja elektroniczna jest standardowa i dostępna w systemie teleinformatycznym. Natomiast skierowanie w formie papierowej jest dostępne dla tych, którzy nie mają dostępu do systemu teleinformatycznego, lub gdy skierowanie odnosi się do leczenia poza granicami kraju - przypomina dziennik.
Nowe przepisy ściśle określają, jak ma wyglądać procedura wystawiania i potwierdzania skierowań w formie papierowej. Lekarz wystawiający takie skierowanie, musi uwzględnić w nim czynniki, takie jak:
- Wskazania i przeciwwskazania do leczenia uzdrowiskowego lub rehabilitacji uzdrowiskowej, zgodnie z przepisami wynikającymi z ustawy z dnia 28 lipca 2005 roku dotyczącej lecznictwa uzdrowiskowego, uzdrowisk oraz obszarów ochrony uzdrowiskowej, a także gmin uzdrowiskowych;
- Okres, jaki upłynął od zakończenia poprzedniego leczenia uzdrowiskowego lub rehabilitacji uzdrowiskowej przez pacjenta - nie może to nastąpić wcześniej niż po upływie 12 miesięcy od tamtej daty;
- Zalecaną częstotliwość korzystania z leczenia uzdrowiskowego lub rehabilitacji uzdrowiskowej - nie częściej niż raz na 18 miesięcy.
Skierowania w formie papierowej muszą zostać dostarczone do oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w ciągu 30 dni od ich wystawienia. Po zarejestrowaniu skierowania, lekarz specjalista balneologii lub rehabilitacji medycznej ocenia jego zasadność. Jeśli zostanie zaakceptowane, NFZ przesyła potwierdzone skierowanie pacjentowi, informując go również o opłatach za pobyt.
W przypadku skierowań elektronicznych, lekarz ubezpieczenia zdrowotnego wystawia je za pośrednictwem SIM, a NFZ aktualizuje status skierowania i przekazuje informacje pacjentowi poprzez Internetowe Konto Pacjenta (IKP).
Jeśli pacjent wyraził zgodę na otrzymywanie pisemnych powiadomień w formie papierowej, otrzymuje informacje dotyczące: rejestracji skierowania, potwierdzenia, ewentualnej odmowy, przyczyn niepotwierdzenia, kolejności na liście oczekujących, oraz terminu rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego w warunkach ambulatoryjnych