We wrześniu wskaźnik Pengab spadł do 19,1 pkt
Wskaźnik Pengab, obrazujący koniunkturę w sektorze bankowym, spadł we wrześniu tego roku wobec sierpniowego pomiaru o 4,4 pkt, do 19,1 pkt - poinformował w czwartek Marcin Idzik z TNS Polska.
- Wyniki uzyskane na koniec kwartału są poniżej oczekiwań - powiedział na konferencji prasowej Idzik.
Wskaźnik prognoz spadł o 4,9 pkt, do 23,1 pkt, natomiast wskaźnik ocen zmalał o 4 pkt, do 15,1 pkt.
Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (WOKKB) spadł we wrześniu o 5,8 pkt i wynosi 19,7 pkt.
Pogorszeniu uległa ocena sytuacji na rynku depozytów złotowych. Z badania wynika, że liczba depozytów złotowych urosła w 32 proc. placówek bankowych, a spadała w 27 proc. Lokaty terminowe rosły łącznie w 39 proc. placówek, a spadały w 21 proc.
Idzik dodał, że na rynku kredytów złotowych zanotowano pogorszenie koniunktury. Słabsza ocena dotyczyła przede wszystkim kredytów dla podmiotów gospodarczych. Pogorszyła się również ocena zmian na rynku kredytów konsumenckich, kredytów mieszkaniowych dla osób prywatnych, a także kredytów o wartości do 1 mln euro udzielanych przedsiębiorcom.
Kredyty złotowe rosły w 55 proc. placówek - to o 2 pkt mniej wobec pomiaru z sierpnia. Rozwoju akcji kredytowej ogółem spodziewa się 59 proc. placówek (spadek o 1 pkt), a spadku oczekuje 10 proc. (wzrost o 1 pkt).
TNS Polska podał, że oprocentowanie kredytów nie zmieniło się w 81 proc. placówek, w 14 proc. wzrosło, a w 5 proc. zmalało. Utrzymania ceny kredytu spodziewa się 65 proc. badanych, spadku - 22 proc., a wzrostu oczekuje 13 proc.
Z badania wynika, że liczba kredytów mieszkaniowych dla osób prywatnych wzrosła we wrześniu w 34 proc. placówek, a spadła w 19 proc. Wzrostu liczby kredytów mieszkaniowych spodziewa się 39 proc. placówek, spadku 16 proc., a pozostałe nie przewidują zmian.