Większość grup firm usługowych w VIII gorzej ocenia koniunkturę niż w VII - GUS
22.08. Warszawa (PAP) - W większości grup przedsiębiorstw usługowych koniunktura w sierpniu jest oceniana gorzej niż w lipcu - wynika z badania GUS. Wskaźnik ogólnego klimatu...
22.08. Warszawa (PAP) - W większości grup przedsiębiorstw usługowych koniunktura w sierpniu jest oceniana gorzej niż w lipcu - wynika z badania GUS. Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury wzrósł jedynie w grupie "transport i gospodarka magazynowa".
Z badania wynika, że w sierpniu spośród wszystkich badanych grup przedsiębiorstw usługowych najbardziej optymistycznie koniunkturę oceniają jednostki usługowe z sekcji "działalność finansowa i ubezpieczeniowa" (lepiej niż w analogicznym miesiącu przed rokiem, ale gorzej niż w lipcu br.) oraz - w mniejszym stopniu - z sekcji "informacja i komunikacja" (mniej korzystnie zarówno w stosunku do sierpnia ub. r., jak i lipca tego roku). Poprawę ocen koniunktury w porównaniu do poprzedniego miesiąca odnotowują jedynie jednostki z sekcji "działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją" oraz "transport i gospodarka magazynowa", ale oceny te pozostają negatywne.
DZIAŁALNOŚĆ FINANSOWA I UBEZPIECZENIOWA
"W sierpniu wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa kształtuje się na poziomie plus 32 (przed miesiącem plus 35). Poprawę koniunktury odnotowuje 37 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 5 proc. (w lipcu odpowiednio: 39 proc. i 4 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - napisano w raporcie.
"Dyrektorzy odnotowują mniejszy niż w lipcu wzrost bieżącego popytu i sprzedaży, co powoduje, że sytuacja finansowa badanych firm poprawia się też w tempie wolniejszym. Odpowiednie korzystne prognozy w tym zakresie są nieco ostrożniejsze od formułowanych przed miesiącem. Ceny tej grupy usług rosną wolniej niż w lipcu. Podobna tendencja może utrzymać się w przyszłych miesiącach. Wolniejszy niż prognozowano w lipcu może też być wzrost zatrudnienia" - dodano.
INFORMACJA I KOMUNIKACJA
"W sierpniu wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji informacja i komunikacja kształtuje się na poziomie plus 12 (w lipcu plus 13). Poprawę koniunktury odnotowuje 20 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 8 proc. (w lipcu odpowiednio: 20 proc. i 7 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - napisano w raporcie.
"Zgłaszany w sierpniu niewielki spadek bieżącego popytu oraz sprzedaży, a w ślad za tym pogorszenie sytuacji finansowej, mogą okazać się krótkotrwałe, na co wskazują optymistyczne i lepsze od zgłaszanych przed miesiącem odpowiednie prognozy. Dyrektorzy jednostek zgłaszają spadek zarówno bieżących, jak i przyszłych cen. W tej grupie firm nadal można się spodziewać wzrostu zatrudnienia" - dodano.
TRANSPORT I GOSPODARKA MAGAZYNOWA
"W sierpniu wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji transport i gospodarka magazynowa kształtuje się na poziomie minus 3 (w lipcu minus 5). Poprawę koniunktury odnotowuje 16 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 19 proc. (w lipcu odpowiednio: 15 proc. i 20 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - napisano w raporcie.
"Oceny bieżącego popytu, sprzedaży oraz sytuacji finansowej są negatywne i gorsze niż w lipcu. W ocenie przedsiębiorców najbliższe miesiące mogą przynieść zmianę tej sytuacji, bowiem prognozy popytu i sprzedaży są pozytywne i lepsze niż przed miesiącem, a przyszłej sytuacji finansowej mniej pesymistyczne. Wzrost zarówno bieżących, jak i przyszłych cen usług kształtuje się na poziomie ocen z lipca. Przedsiębiorcy przewidują spadek liczby zatrudnionych pracowników zbliżony do zapowiadanego w lipcu" - dodano.
ZAKWATEROWANIE I GASTRONOMIA
"W sierpniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji zakwaterowanie i gastronomia kształtuje się na poziomie 0 (w lipcu plus 4). Poprawę koniunktury odnotowuje 16 proc. badanych firm i tyle samo jednostek zgłasza jej pogorszenie (w lipcu odpowiednio poprawę - 19 proc., a pogorszenie - 15 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - napisano w raporcie.
"Odnotowywane jest pogorszenie ocen dotyczących bieżącego popytu i sprzedaży oraz sytuacji finansowej. Odpowiednie prognozy są negatywne. Wzrost bieżących cen tej grupy usług ulega wyhamowaniu. Podobna tendencja może być utrzymana w najbliższych miesiącach. W najbliższych trzech miesiącach planowane są redukcje zatrudnienia, większe od przewidywań z lipca. Odsetek jednostek nieodczuwających żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności kształtuje się na poziomie 9,7 proc. (przed rokiem 8,2 proc.)" - dodano. (PAP)
mac/ osz/