Trwa ładowanie...
d3bsg7e
d3bsg7e
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Wielkopolskie/ Powstała farma wiatrowa o mocy prawie 17 MW

Na terenie gminy Opalenica (Wielkopolskie) powstała nowa farma wiatrowa firmy RWE. Siedem zainstalowanych turbin wiatrowych może generować łącznie prawie 17 MW mocy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3bsg7e

Budżet inwestycji wyniósł ponad 100 mln zł. Każdy z wiatraków ma moc 2,4 MW. Farma wiatrowa została podłączona do sieci średniego napięcia. Z danych przekazanych PAP przez firmę wynika, że nowa farma może zasilić w prąd ok. 21 tys. gospodarstw domowych.

Zainstalowane pod Opalenicą turbiny mają po 150 m wysokości, a średnica wirnika każdej z nich wynosi 117 metrów. RWE przekazuje, że w ramach prac również przygotowano i zmodernizowano prawie 3 km dróg powiatowych i gminnych.

Jak przekazał we wtorek PAP członek zarządu RWE Renewables Polska Robert Macias, "konsekwentnie realizowane są inwestycje RWE w odnawialne źródła energii w Polsce, a otwarcie parku wiatrowego w Opalenicy oznacza zakończenie kolejnego przedsięwzięcia".

d3bsg7e

"Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią do końca br. planujemy powiększyć nasz portfel energetyki wiatrowej w Polsce do 240 MW. Jesteśmy już na ostatniej prostej, biorąc pod uwagę to, że właśnie rozpoczęliśmy rozruch 14 turbin o mocy 2 MW każda w farmie wiatrowej Nowy Staw II" - dodał Macias.

Koncern zapowiada, że do końca tego roku odda do eksploatacji farmę "Nowy Staw II" (Pomorskie) o mocy 28 MW. Łączna moc ośmiu farm wiatrowych RWE w Polsce przekroczy wtedy 240 MW; pozwoli na zasilenie odnawialną energią elektryczną 250 tys. gospodarstw domowych.

Oprócz "Opalenicy" i "Nowego Stawu II" RWE eksploatuje w Polsce sześć lądowych parków wiatrowych, które są zlokalizowane w trzech regionach: "Nowy Staw I" położony w pobliżu Gdańska, "Krzęcin" i "Tychowo" na Pomorzu Zachodnim oraz sąsiadujące ze sobą farmy wiatrowe w Suwałkach, Pieckach i Taciewie w województwie podlaskim.

Największymi firmami należącymi do RWE w Polsce są RWE Polska - odpowiedzialna wspólnie ze spółką RWE East za wsparcie rozwoju koncernu w Polsce, sprzedająca energię ok. 1 mln klientów; firma RWE Stoen Operator, zarządzająca warszawską siecią elektroenergetyczną oraz RWE Renewables Polska, inwestująca w energetykę odnawialną.

Grupa RWE należy do największych firm energetycznych w Europie. Specjalizuje się w wytwarzaniu, przesyle, dystrybucji oraz sprzedaży energii elektrycznej i gazu. RWE jest największym producentem energii w Niemczech i trzecim w Wielkiej Brytanii.

d3bsg7e

Podziel się opinią

Share
d3bsg7e
d3bsg7e