Trwa ładowanie...
d1ige79

Wielkopolskie/ Ruszył nabór wniosków o pożyczkę JESSICA 2

Bank Gospodarstwa Krajowego poinformował w piątek o rozpoczęciu naboru wniosków o pożyczkę z programu JESSICA 2. Oferta dotyczy inwestorów z Wielkopolski; pula środków na pożyczki to blisko 286 mln zł.

Share
d1ige79

To pierwszy nabór wniosków o zwrotne, preferencyjne wsparcie ze środków regionalnych programów operacyjnych w perspektywie UE 2014-2020. Łączna pula środków na pożyczki pochodzące z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 opiewa na blisko 285,8 mln zł.

Wsparcie przeznaczone jest na inwestycje z zakresu rewitalizacji obszarów problemowych oraz kompleksowej modernizacji energetycznej w budynkach użyteczności publicznej i wielorodzinnych budynkach mieszkalnych. Pierwsze wnioski o pożyczkę powinny wpłynąć do BGK jeszcze w tym kwartale.

Zarząd woj. wielkopolskiego podpisał z BGK umowę operacyjną na obsługę pożyczek finansowanych ze środków UE w listopadzie ub. roku.

"Współpraca BGK z województwem przebiegać będzie w analogicznej formule, jak w perspektywie 2007-2013 - BGK będzie bezpośrednio współpracować z inwestorami i udzielać im wsparcia finansowego w formie niskooprocentowanych pożyczek. Projekty realizowane będą do końca 2023 r." - podał BGK w komunikacie prasowym.

d1ige79

Według banku, zainteresowanie inwestorów programem JESSICA jest duże, zaś do skorzystania z tej formy finansowania zachęca "niezwykle niskie oprocentowanie, szczególnie w przypadku pożyczek na termomodernizację".

W poprzedniej perspektywie, w ramach programu podpisano w Wielkopolsce 41 umów inwestycyjnych na kwotę ponad 82 mln euro Dzięki tym środkom zrewitalizowano szereg ważnych dla rozwoju miast inwestycji tj. obiekt b. hotelu Polonez w Poznaniu, gdzie powstało centrum akademickie, możliwa była też rewitalizacja rynków w Krotoszynie i Kórniku.

"Efekty programu z poprzedniej perspektywy widać w Poznaniu i w całym regionie, bo z tych środków korzystały niejednokrotnie małe gminy. Dzięki tym środkom w centrum Poznania powstaje biurowiec Bałtyk, wybudowano parking i biura przy urzędzie miejskim - te efekty widać właściwie w każdej dzielnicy" - powiedział w piątek PAP Leszek Wojtasiak z Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

JESSICA (ang. Joint European Support for Sustainable Investment In City Areas - wspólne europejskie wsparcie na rzecz trwałych inwestycji na obszarach miejskich) jest inicjatywą Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Umożliwia państwom członkowskim finansowanie trwałych inwestycji na obszarach miejskich.

Finansowanie inwestycji odbywa się w formie instrumentów zwrotnych, dzięki czemu raz zainwestowane środki finansowe mogą być wielokrotnie wykorzystane. W poprzedniej perspektywie, w ramach JESSICA, BGK udzielił w Wielkopolsce, w województwie mazowieckim i pomorskim w sumie 108 pożyczek inwestycyjnych o wartości 720 mln zł.

d1ige79

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ige79
d1ige79