Trwa ładowanie...

Wietnam będzie miał pierwszą elektrownię nuklearną

Wietnam i Rosja podpisały w Hanoi porozumienie w sprawie budowy pierwszej elektrowni nuklearnej w Wietnamie, zaś Japonia ma wyprodukować dwa reaktory dla tego kraju.

Wietnam będzie miał pierwszą elektrownię nuklearnąŹródło: AFP
d2yv7jl
d2yv7jl

Dokument wietnamsko-rosyjski podpisano w obecności prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa.

Obecny w Hanoi szef rosyjskiej agencji atomowej Rosatom Siergiej Kirijenko nie chciał podać wartości kontraktu z Rosją, ale w ubiegłym tygodniu przedstawiciel agencji mówił, że wyniesie ona 4 mld euro.

Premier Japonii Naoto Kan, który także przebywał w Wietnamie, gdzie właśnie zakończył się szczyt Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), zapowiedział wraz z premierem Wietnamu Nguyenem Tan Dungiem, że oba kraje wybudują dwa reaktory nuklearne.

- Rząd wietnamski wybrał Japonię jako partnera do budowy dwóch reaktorów - oznajmili premierzy we wspólnym komunikacie. Ostateczne porozumienie w tej sprawie ma zostać podpisane "tak szybko, jak to możliwe".

Według przedstawiciela władz Japonii deklaracja ta oznacza, że Japonia niemal na pewno uzyska kontrakt na budowę tych reaktorów.

W 2009 r. PKB Wietnamu wzrósł o ponad 5,3%, a jego zapotrzebowanie na energię rośnie w tempie 10% rocznie.

Hanoi chce wybudować dwie elektrownie atomowe o dwóch reaktorach o mocy 1000 MW każda i liczy, że przynajmniej jeden reaktor będzie działać od 2020 r.

d2yv7jl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2yv7jl