Trwa ładowanie...
d12n9ha

Wiktorow: kobietom wcześniejsza emerytura nie będzie się opłacała

Prof. Aleksandra Wiktorow, członek Rady Gospodarczej przy premierze, Rzecznik Ubezpieczonych, b. prezes ZUS, o porozumieniu PO-PSL w sprawie emerytur:

d12n9ha
d12n9ha

Porozumienie nie psuje propozycji PO. Zakłada ona, że niektórzy będą mogli wcześniej przejść na emeryturę, jeżeli spełnią warunki - 35 lat pracy kobiety i 40 lat - mężczyźni. Emerytura będzie niska, szczególnie dla kobiet, więc one będą musiały się zastanowić, czy chcą wcześniej przestać pracować i do końca życia mieć niską emeryturę. Będzie to poważna decyzja. Myślę, że masowo kobiety nie będą chciały z tego skorzystać.

Za kilka lat, gdy kobiety zaczną przechodzić na emeryturę w wieku 62 lat, będą mogły dokładnie sobie przeliczyć, czy jeżeli mają pracę, to im się to opłaca. Np. będą mogły dojść do porozumienia ze swoim pracodawcą i skorzystać z cząstkowej emerytury, ale nadal pozostać w pracy. To wtedy rzeczywiście ich bieżące dochody się nie obniżą. Jest taki wariant przewidziany.

Zasady te będą obowiązywały dopiero za 20 lat, wtedy będzie inny rynek pracy i inni pracodawcy. Pracodawcy nie będą mieli wyboru, jeżeli będą chcieli mieć pracownika, to będą musieli mieć również starszego.

Cząstkowe emerytury nie będą obciążeniem dla budżetu, ale natomiast będą wydatki związane ze składkami dla osób przebywających na urlopie wychowawczym, prowadzących własną działalność. Obecnie składka płacona jest tylko za pracowników.

d12n9ha
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12n9ha