Wkrótce zabraknie tłumaczy
Ucz się języków obcych i zostań tłumaczem. Kto wykonuje ten zawód, może być spokojny o pracę i dobre zarobki. Zarówno w Polsce, jak i za granicą
Ucz się języków obcych i zostań tłumaczem. Kto wykonuje ten zawód, może być spokojny o pracę i dobre zarobki. Zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Na rynku pracy może wkrótce zabraknąć wykwalifikowanych tłumaczy pisemnych i ustnych oraz innych specjalistów w dziedzinie języków, co dla części organizacji międzynarodowych oznaczałoby ryzyko utraty zdolności do działania - taką obawę wyrazili przedstawiciele ponad siedemdziesięciu międzynarodowych gremiów podczas spotkania w Paryżu.
Zaapelowali oni do władz poszczególnych organizacji o zapewnienie niezbędnych środków budżetowych, które pozwoliłyby skutecznie uzupełniać kadrę lingwistów. Do rządów państw zwrócili się natomiast o podjęcie działań wspierających nauczanie języków w całym systemie edukacji, tak by młodzi ludzie byli w stanie skorzystać z pojawiających się możliwości zatrudnienia w organizacjach międzynarodowych.
Do apelu przyłącza się Androulla Vassiliou, unijna komisarz ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży. Jej zdaniem bardzo ważne jest uświadomienie uczniom i studentom znaczenia nauki języków oraz pokazanie możliwości zatrudnienia, czekających na wykwalifikowanych tłumaczy i przedstawicieli innych zawodów językowych.
- W ramach polityki wielojęzyczności Komisja zdecydowanie wspiera działania promujące naukę języków w szkołach i na uczelniach – podkreśliła komisarz Vassiliou. – Chcemy pokazać rodzicom i młodym ludziom, że języki to nowe możliwości i że na lingwistów czekają bardzo obiecujące perspektywy zawodów.
MK