Trwa ładowanie...
d2cbkpg
17-11-2014 10:05

Wojciech Lubawski wybrany na prezydenta Kielc (sylwetka,aktl.)

#
Dochodzą szczegóły dot. wyniku w wyborach
#

d2cbkpg
d2cbkpg

17.11. Kielce (PAP) - 60-letni Wojciech Lubawski po raz czwarty został wybrany na prezydenta Kielc. W niedzielnych wyborach uzyskał 55,69 proc. głosów - poinformowała Miejska Komisja Wyborcza na podstawie danych ze wszystkich obwodów wyborczych.

Jak przypomina sam Lubawski, w 2002 roku, kiedy po raz pierwszy został wybrany na to stanowisko, stało za nim szerokie porozumienie 14 ugrupowań prawicowych. Teraz ubiegał się o stanowisko prezydenta z poparciem Prawa i Sprawiedliwości oraz Polski Razem Jarosława Gowina. W wyborach stał na czele komitetu Porozumienie Samorządowe, które sygnował własnym nazwiskiem.

"Pytają mnie dlaczego zdecydowałem się startować () To nie jest kwestia pieniędzy, wyobrażam sobie, że mógłbym więcej zarabiać, to nie jest kwestia udowodnienia sobie czegokolwiek, tylko to jest - i nie boję się tego powiedzieć, moja miłość do Kielc" - tłumaczył przed wyborami swoją decyzję o kandydowaniu.

Cztery lata temu Lubawski również triumfował w pierwszej turze, zdobywając 58,66 proc. głosów (kolejny kandydat Jan Gierada z SLD otrzymał 16,06 proc. poparcie). Podobnie było w wyborach samorządowych w 2006 r., kiedy zdobył 71,98 proc. głosów; poparcia udzieliły mu wtedy PiS, PO i PSL. W 2002 r. w drugiej turze pokonał urzędującego wówczas prezydenta Włodzimierza Stępnia (SLD).

d2cbkpg

Lubawski ukończył Politechnikę Krakowską, przez 20 lat pracował w przedsiębiorstwie budowlanym Chemadin w Kielcach. W latach 1999-2001 był wojewodą świętokrzyskim.

Podczas trwającej od 12 lat prezydentury Lubawskiego w Kielcach zbudowano stadion piłkarski i pełnowymiarową halę sportową (Hala Legionów), w której dziś odbywają się m.in mecze Ligi Mistrzów piłkarzy ręcznych z udziałem miejscowego klubu Vive Tauron.

Lubawski zrewitalizował śródmieście Kielc. Nowe oblicze zyskał m.in. Rynek oraz uliczki w centrum a także reprezentacyjny deptak - ul. Sienkiewicza, która pomimo inwestycji traci na znaczeniu jako arteria handlowa. Przegrywa z dwiema dużymi galeriami działającymi w granicach miasta. Obok ratusza powstał wielopoziomowy parking, za budowę którego prezydent był wielokrotnie krytykowany przez różne środowiska.

W ostatniej kadencji zrealizował szereg dużych inwestycji drogowych, m.in. budowę węzłów "Żytnia" oraz Żelazna", które poprawiły komunikację w mieście. Powstały także nowe instytucje kultury skupione wokół tzw. "Wzgórza Zamkowego" - Instytut Designu oraz Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. Wykorzystano także wyjątkowe walory geologiczne stolicy województwa świętokrzyskiego - w 2012 roku powstało Centrum Geoedukacji w rezerwacie Wietrznia. Obecnie wspólnie z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego powstaje ogród botaniczny.

d2cbkpg

Wśród flagowych inwestycji Lubawski wymienia także stale rozbudowywany dzięki środkom unijnym Kielecki Park Technologiczny, w którym swoją siedzibę znalazło dotąd ponad 100 firm. Rozbudowano także Targi Kielce, które od ub.r. dysponują nowoczesnym centrum kongresowym.

W ostatniej kadencji bez powodzenia zakończyły się próby znalezienia inwestora strategicznego dla występującego w piłkarskiej ekstraklasie i będącego własnością miasta klubu sportowego Korona Kielce (spółka Korona S.A.) Pilnej sprzedaży klubu domagało się wielu radnych miejskich oraz kontrkandydatów Lubawskiego w ostatnich wyborach.

Prezydent jest gorącym zwolennikiem budowy portu lotniczego w Obicach k. Kielc, za co w czasie kampanii był krytykowany przez większość kontrkandydatów oraz radnych opozycji. Tłumaczy, że bez tej inwestycji przyszłość Kielc jako silnego, międzynarodowego ośrodka targowego stoi pod znakiem zapytania. Przeciwnicy zarzucają Lubawskiemu m.in., że lotnisko będzie nierentowne.

Prezydent Kielc jest żonaty, ma dwoje dzieci. Uchodzi za znawcę i konesera nagrań muzyki jazzowej, ma także godną pozazdroszczenia bibliotekę. Jest miłośnikiem historii. Jest współautorem wydanej w tym roku powieści "Małgorzata idzie na wojnę" Wspólnie z Tomaszem Natkańcem napisał awanturniczą historię osadzą w realiach walki o niepodległą Polskę z 1914 roku.

d2cbkpg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2cbkpg