Wskaźnik koniunktury w przemyśle w XII spadł do minus 6,4 pkt. - IRG SGH

08.01. Warszawa (PAP) - Wskaźnik koniunktury w przemyśle w grudniu 2013 roku spadł z powodów sezonowych o 2,6 pkt. do minus 6,4 pkt. - podał w środowym komunikacie Instytut Rozwoju...

08.01. Warszawa (PAP) - Wskaźnik koniunktury w przemyśle w grudniu 2013 roku spadł z powodów sezonowych o 2,6 pkt. do minus 6,4 pkt. - podał w środowym komunikacie Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH.

Zgodnie z oczekiwaniami koniunktura w przemyśle przetwórczym w grudniu 2013 pogorszyła się. Jest to skutek negatywnego oddziaływania czynników sezonowych. Wskaźnik koniunktury w przemyśle przetwórczym zmniejszył swoją wartość o 2,6 pkt., do poziomu minus 6,4 pkt." - napisano w komunikacie.

Z badań wynika, że spadek wartości wskaźnika miał miejsce tylko w sektorze publicznym, a przedsiębiorstwa prywatne odnotowały niewielki wzrost jego wartości.

"Odnotowano spadek poziomu produkcji. Zmalały także zamówienia, zarówno portfel zamówień ogółem, jak i eksportowych. Przedsiębiorstwa informują o spadku zatrudnienia i pogarszaniu się ich kondycji finansowej" - napisano.

"Także opinie o ogólnej kondycji gospodarki polskiej pogorszyły się" - dodano.

IRG SGH podaje, że tak jak w poprzednim badaniu, spadki wartości sald miały miejsce w skali miesiąca.

"W stosunku do grudnia 2012 r. ich wartości wzrosły, potwierdzając pozytywne oddziaływanie czynników cyklicznych" - wyjaśniają autorzy badania.

Dodają, że w przekroju według głównych grup produktowych poprawa koniunktury miała miejsce w grupach trwałych i nietrwałych dóbr konsumpcyjnych.

"W pozostałych grupach odnotowano pogorszenie koniunktury, największe w produkcji energii" - napisano w komunikacie.

"W przekroju regionalnym poprawę koniunktury odnotowano w 4 województwach. Największą w województwach łódzkim i wielkopolskim. W przekroju według wielkości zatrudnienia poprawę koniunktury odnotowano tylko dla przedsiębiorstw najmniejszych, choć tradycyjnie już dla tej grupy wskaźnik przyjmuje najniższą wartość" - dodano.

Badania wskazują, że oczekiwania przedsiębiorstw na najbliższe miesiące są odmienne.

"Kierunek zmiany koniunktury będzie zależał od siły oddziaływania czynników cyklicznych" - oceniają autorzy opracowania. (PAP)

bg/ osz/

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)