Trwa ładowanie...
d117tc3

Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej w I '12 na poziomie zbliżonym do XII '11 i niższy rdr

20.01. Warszawa (PAP) - Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej (SI) kształtuje się w styczniu na poziomie zbliżonym do odnotowanego przed miesiącem i niższym niż przed...

Share
d117tc3

20.01. Warszawa (PAP) - Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej (SI) kształtuje się w styczniu na poziomie zbliżonym do odnotowanego przed miesiącem i niższym niż przed rokiem - wynika z komunikatu GUS. Składniki prognostyczne wskaźnika kształtują się na poziomie niższym niż w grudniu, podczas gdy składniki diagnostyczne pozostają na poziomie zbliżonym do odnotowanego przed miesiącem.

"W styczniu na osłabienie wskaźnika syntetycznego w stosunku do grudnia wpłynęło jego pogorszenie w przemyśle, budownictwie i handlu, przy utrzymywaniu się wartości z ubiegłego miesiąca w usługach. W skali roku wszystkie składowe wskaźnika (oprócz przemysłu) uległy obniżeniu - w największym stopniu w usługach" - napisano w komunikacie.

Metodologia obliczania przez GUS wskaźnika syntetycznego koniunktury gospodarczej dla Polski (Synthetic Indicator - SI) oparta jest na metodologii wskaźnika ESI (Economic Sentiment Indicator - ESI) opracowanego i obliczanego przez Komisję Europejską dla poszczególnych krajów Unii Europejskiej, Strefy Euro i Unii Europejskiej ogółem. Do budowy syntetycznego wskaźnika koniunktury gospodarczej dla Polski wykorzystywane są wskaźniki proste odnoszące się do wybranych pytań, wyrównane sezonowo, pochodzące z badań koniunktury przemysłu, budownictwa, handlu i usług. Do konstrukcji SI zastosowano następujące wagi: 50 proc. dla przetwórstwa przemysłowego, 6 proc. dla budownictwa, 6 proc. dla handlu, 38 proc. dla usług. Są to zaadoptowane wagi metodologii Komisji Europejskiej wynoszące odpowiednio: 40 proc. dla przemysłu, 30 proc. dla usług, 5 proc. dla budownictwa, 5 proc. dla handlu, 20 proc. dla konsumentów. (PAP)

mak/ osz/

d117tc3

Podziel się opinią

Share
d117tc3
d117tc3