Trwa ładowanie...

Wybitnie zdolny i wiecznie krytykowany przez szefa

Tylko nieliczni pracownicy wykorzystują swoje umiejętności w pracy. Większość rozmów przełożonych koncentruje się na słabościach podwładnych. Pracownicy uważają, że kluczem do sukcesu jest korygowanie swoich słabych stron. I jak tu poczuć się zmotywowanym do pracy?

Share
Wybitnie zdolny i wiecznie krytykowany przez szefaŹródło: Thinkstock
d1iwyzm

Rzadko chwali się nas za zdolności czy osiągnięcia. Taki negatywny sposób motywowania stosują przełożeni. Według analiz Buckinghama, zaledwie 20 proc.szefów wskazuje na zalety podwładnych. Za to 35 proc. rozmów koncentruje się na ich wadach i mankamentach. W rezultacie? Tylko 17 proc. ludzi wykorzystuje swoje atuty przez większość czasu pracy. Łatwo sobie wyobrazić, jak to wpływa - z jednej strony - na morale pracowników, z drugiej - na wyniki firmy.

Nic na siłę

Pół biedy, jeśli bezkrytyczny wobec siebie jest pryszczaty nastolatek. Gorzej, gdy swych wad nie dostrzega, zdawałoby się, dojrzały i poważny pracownik, specjalista czy szef. Taki człowiek często próbuje się rozwijać w obszarach, które nie są zbieżne z jego kompetencjami i predyspozycjami. Po prostu na siłę chce się wybić tam, gdzie i tak poniesie klęskę.

Przykładem jest Krzysztof - wybitnie zdolny i ceniony informatyk, który nie wiedzieć czemu wystartował w konkursie na dyrektora departamentu IT. Gdy wygrał bój o to prestiżowe stanowisko, szybko się okazało, że nie umie zarządzać ludźmi. Najlepiej by zrobił, gdyby natychmiast zrezygnował z menedżerowania. Ale on jest na to za ambitny - robi teraz MBA, by udowodnić sobie i innym, że się jednak nadaje.
Wszyscy widzą, że Krzysztofowi kompletnie brak nie wiedzy merytorycznej, lecz charyzmy i zdolności kierowniczych. Mówiąc wprost, facet zupełnie nie ma posłuchu w swoim zespole, wszyscy wchodzą mu na głowę i podważają autorytet. Dlatego zapisał się ostatnio na kurs z zakresu asertywności. Niestety, na razie nie widać żadnych efektów - jak był zbyt miękki wobec podwładnych, tak nadal robią sobie oni z Krzysztofem co chcą.

d1iwyzm

Negatywna motywacja

Krzysztof wychodzi z założenia, że kluczem do sukcesu jest korygowanie swoich słabych stron. Tak myślący pracownicy stanowią w firmach większość - aż 59 proc., według badań, na które powołuje się Marcus Buckingham, ekspert ds. motywacji. Z drugiej strony - trudno się dziwić ludziom, którzy wzięli sobie za punkt honoru pokonanie własnych wad i uzupełnienie braków. Przecież cała nasza kultura bardziej się opiera na przezwyciężaniu słabości niż na rozwijaniu tego, w czym jesteśmy mocni. Od dziecka słyszymy, że mamy się zmienić, poprawić, udoskonalić.

Ustalenie, w czym możemy być najlepsi, a jakie działania zakończą się porażką, wymaga wglądu w siebie. Lecz także otwartości na informacje zwrotne. Jeśli na menedżerów nie możemy w tym przypadku liczyć, dobrze mieć wokół siebie przyjaciół i doradców. Zarazem życzliwych i szczerych. Wskażą nam oni zarówno nasze mocne strony, jak i ograniczenia.

Mirosław Sikorski/JK

d1iwyzm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1iwyzm
d1iwyzm