Wydarzenia z kraju w skrócie, czwartek 21 października, 20.00

...

21.10. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Na lotnisku w Smoleńsku 10 kwietnia było dwóch funkcjonariuszy BOR z ambasady w Moskwie - poinformował w czwartek zastępca szefa BOR płk Paweł Bielawny, który zatwierdził plan zabezpieczenia wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu.

- Do czasu ujawnienia przez Polskę rozmów w kokpicie Tu-154M współpraca z Rosjanami była dobra - ocenia Edmund Klich, przedstawiciel Polski przy MAK.

- Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu badaniom sądowo-psychiatrycznym poddany zostanie Ryszard C., który we wtorek w łódzkiej siedzibie PiS zastrzelił jedną osobę, a drugą ciężko ranił nożem. W czwartek mężczyzna został aresztowany na trzy miesiące.

- Szef klubu PO Tomasz Tomczykiewicz poinformował PAP, że Platforma - w związku z apelem prezydenta Bronisława Komorowskiego o obniżenie agresji w polityce - przyspiesza prace nad Kodeksem Etycznym. Zdaniem polityka, kodeks będzie gotowy w ciągu 2-3 tygodni.

- Senat przyjął w czwartek nowelizację kodeksu pracy, która wprowadza dzień wolny od pracy 6 stycznia - w święto Trzech Króli.

- 65 proc. ankietowanych lekarzy uważa, że procedury zapłodnienia in vitro powinny być chociaż częściowo finansowane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia - wynika z sondażu przeprowadzonego przez serwis społecznościowy dla lekarzy Konsylium24.pl.

- Szef parlamentarnego zespołu ds. katastrofy smoleńskiej Antoni Macierewicz (PiS) zapowiedział w czwartek wystąpienie do prokuratury w związku z nieuprawnioną - jego zdaniem - zgodą strony polskiej na zastosowanie konwencji chicagowskiej przy wyjaśnianiu katastrofy samolotu TU154 w Smoleńsku.

- Prezes PiS Jarosław Kaczyński w czwartek po południu odwiedził w łódzkim szpitalu Pawła Kowalskiego, ciężko zranionego we wtorek w łódzkim biurze PiS. Następnie Kaczyński spotkał się w siedzibie PiS w Łodzi z działaczami swej partii.

- Były poseł PO Janusz Palikot być może straci funkcję przewodniczącego komisji nadzwyczajnej ds. związanych z ograniczeniem biurokracji "Przyjazne Państwo". Na czwartkowym posiedzeniu komisji padł wniosek o jego odwołanie; w przyszłym tygodniu ma być głosowany.

- Nowym przewodniczącym NSZZ "Solidarność" został w czwartek Piotr Duda, do tej pory szef śląsko-dąbrowskiej "S" - podały źródła zbliżone do władz dolnośląskiej "S". Duda został wybrany podczas 25. Krajowego Zjazdu Delegatów "S".

- Małopolska policja bada sprawę gróźb, zawartych w mailu do wiceprezes PiS Beaty Szydło. Mail został nadany w dniu zabójstwa w biurze PiS w Łodzi i mówił o zabijaniu - poinformowała w czwartek PAP posłanka.

- Senat przyjął w czwartek bez poprawek nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, zmierzającą do zakazu handlem tzw. dopalaczami. Za głosowało 79 senatorów, przeciw jeden, trzech wstrzymało się od głosu.

- Karol Karski (PiS) złożył w czwartek w Sejmie wniosek o odrzucenie przygotowanego przez PO projektu konstytucji w pierwszym czytaniu. W obecnym parlamencie nie istnieje większość zdolna przyjąć ten projekt - podkreślił.

- PSL chce odrzucenia przygotowanego przez PO projektu zmian w konstytucji. Ludowcom nie podobają się m.in. zapisy dotyczące ograniczenia liczby posłów oraz o zniesienia zasady proporcjonalności w wyborach do Sejmu.

- Łódzki sąd rejonowy aresztował w czwartek na trzy miesiące 62-letniego Ryszarda C., który we wtorek w łódzkiej siedzibie PiS zastrzelił jedną osobę, a drugą ciężko ranił nożem. Grozi mu kara dożywotniego więzienia.

- Zatrzymany po zabójstwie w łódzkim biurze PiS Ryszard C. zamierzał zabijać polityków już wcześniej, próbował kupić karabin - powiedział w czwartek w Sejmie szef MSWiA Jerzy Miller.

- W związku z zabójstwem w biurze PiS w Łodzi od dwóch dni "grupa osób jest bardziej pieczołowicie poddana ochronie" - powiedział szef MSWiA Jerzy Miller. "Prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu została złożona podobna propozycja" - ujawnił.

- Szef MSWiA Jerzy Miller ujawnił w czwartek, że projekt raportu końcowego Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK) dotyczącego katastrofy Tu-154M pod Smoleńskiem z 10 kwietnia jest od środy w Polsce. Jak zaznaczył w Radiu TOK FM minister Miller, do polskiej Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, której pracami kieruje, raport trafi w czwartek. MAK sformułował w projekcie 72 wnioski dotyczące pośrednich i bezpośrednich przyczyn katastrofy smoleńskiej oraz siedem rekomendacji dla cywilnych służb lotniczych.

- Pod apelem Stowarzyszenia Rodzin Katyń 2010 o powołanie międzynarodowej komisji w celu wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej podpisało się ponad 300 tys. osób - poinformowano w czwartek. Apel trafi do prezydenta, premiera oraz marszałków Sejmu i Senatu.

- Krakowska prokuratura ma się zająć odsłuchaniem przez ministra sprawiedliwości nagrań czarnych skrzynek Tu-154M. Prokuratura wojskowa chce by wyjaśniono, czy doszło wtedy do rozpowszechniania bez zgody prokuratora wiadomości ze śledztwa.

- Samoloty dużego i średniego zasięgu do transportu najważniejszych osób w państwie mają być pozyskane w jednym postępowaniu - ustalili przedstawiciele kancelarii zajmujących się organizowaniem lotów dla VIP-ów i resortu obrony, odpowiadającego za zakup maszyn.

- Ponad połowa (55 proc.) Polaków jest niezadowolonych z sytuacji w kraju. Przeciwnego zdania jest 31 proc. badanych, a 14 proc. nie potrafiło zająć stanowiska w tej kwestii - wynika z najnowszego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej. Październik jest już trzecim z rzędu miesiącem, w którym można mówić o pogarszających się nastrojach społecznych w Polsce - podkreśla CBOS.

- Komisja śledcza ds. nacisków zdecydowała w czwartek, że zajmie się sprawą kontroli operacyjnej dziennikarzy, którą służby miały prowadzić w latach 2005-2007. Posłowie przesłuchali też Janusza Kaczmarka, który powiedział, że za rządów PiS dochodziło do niszczenia materiału dowodowego w sprawie nacisków.

- Warszawski sąd rejonowy nakazał w czwartek prokuraturze podjęcie śledztwa ws. awansów funkcjonariuszy ABW w latach 2005-2007. Zdaniem sądu należy sprawdzić, czy wypełniono "przesłanki merytoryczne" tych awansów. Wszczęcia śledztwa w tej sprawie odmówiła na początku września Prokuratura Okręgowa w Warszawie, zażalenie na tę decyzję złożyła komisja śledcza ds. śmierci Barbary Blidy. To właśnie komisja śledcza zgłosiła sprawę do prokuratury na przełomie kwietnia i maja.

- Zmiana przepisów dotyczących stosowania przymusu bezpośredniego i zwiększenie uprawnień rzecznika praw pacjenta - to główne założenia projektu nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia psychicznego, który w czwartek poparła sejmowa komisja zdrowia. Nowela zmienia zapisy dotyczące stosowania przymusu bezpośredniego wobec osób chorych psychicznie.

- Senat przyjął w czwartek nowelizację prawa o ruchu drogowym, która ma uniemożliwić stawianie przy drogach atrap fotoradarów. Za głosowało 86 senatorów, nikt nie był przeciwny ani się nie wstrzymał.

- Lasy Państwowe pozyskają w 2011 r. jedynie 48,5 tys. m sześc. drewna z nadleśnictw leżących wokół Białowieskiego Parku Narodowego - zdecydował minister środowiska Andrzej Kraszewski. Jest to konsekwencja niepowodzenia rozmów o rozszerzeniu BPN.

- Sześć nieznanych dotąd szerszej publiczności sztuk Sławomira Mrożka znalazło się w tomie "Sztuki odnalezione. Małe i mniejsze", który właśnie trafia do księgarń. Większość z nich to krótkie utwory z początków twórczości Mrożka.

- Paweł Reszka i Michał Majewski zostali w czwartek laureatami Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego. Nagrodę specjalną "Dziennikarz 20-lecia" otrzymał Jerzy Baczyński, redaktor naczelny "Polityki".

- Opady śniegu oraz ujemna temperatura znacznie pogorszyły warunki drogowe na Podhalu, gdzie w czwartek doszło do kilkunastu kolizji.

- Pewien mieszkaniec Osiny (Zachodniopomorskie), który wygrał w Lotto 6 tys. zł., jeszcze przed odebraniem nagrody pochwalił się nią w miejscowym lokalu. W rezultacie został pobity i okradziony ze szczęśliwego losu. Odzyskała go jednak policja. (PAP)

amp/ gor/ asa/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)