Trwa ładowanie...
dreschp

Wydarzenia z kraju w skrócie, piątek 17 września, 20.00

...

Share
dreschp

17.09. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Premier Donald Tusk powiedział w piątek, że umowa gazowa z Rosją odpowiada polskim interesom. Dodał, że najważniejsze jest zapewnienie trwałych dostaw gazu, a nie ideologiczne wojny z jakimś państwem.

- Wiceministrowie gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska i Marcin Korolec oraz szef dyrekcji generalnej Komisji Europejskiej do spraw energii Philip Lowe wezmą udział w sobotnim spotkaniu w Moskwie w sprawie polsko-rosyjskiej umowy gazowej.

- Premier Donald Tusk powiedział w piątek, że Polska będzie podejmowała decyzje w sprawie szefa emigracyjnego rządu Czeczenii Ahmeda Zakajewa z wyczuciem naszego interesu, a także wyczuciem przyzwoitości i sprawiedliwości.

dreschp

- Szef emigracyjnego rządu Czeczenii Ahmed Zakajew został w piątek zatrzymany przez policję i przewieziony do warszawskiej prokuratury. Zdaniem konsula honorowego Czeczenii w Polsce złamano umowę, gdyż według niego Zakajew miał sam się zjawić u śledczych w piątek rano.

- Ryszard Grobelny, obecny prezydent Poznania i niedoszły kandydat na to stanowisko w wyborach samorządowych z ramienia PO, zawiesił w piątek swoje członkostwo w partii.

- Będzie wniosek prokuratury o areszt Ahmeda Zakajewa - podał jego adwokat Radosław Baszuk. Po wyjściu z prokuratury Baszuk wyraził nadzieję, że sąd go nie uwzględni.

- Wydanie Ahmeda Zakajewa Rosji byłoby naruszeniem praw człowieka, gdyż nie mógłby on liczyć tam na rzetelny proces - oświadczyła organizacja Amnesty International. Dlatego - zdaniem AI - Polska nie może podjąć takiej decyzji

dreschp

- Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu, Konstantin Kosaczow powiedział w piątek, że Polska ma wystarczające podstawy, by wydać Ahmeda Zakajewa władzom Rosji.

- Żadna umowa nie została zawarta - tak prokuratura komentuje słowa konsula honorowego Czeczenii Adama Borowskiego o złamaniu umowy zawartej pomiędzy Prokuraturą Okręgową w Warszawie a adwokatem Achmeda Zakajewa, na której podstawie miał on stawić się w prokuraturze, a policja miała odstąpić od jego zatrzymania.

- Jeżeli chcemy, żeby ulga prorodzinna zachęcała ludzi do tego, żeby mieli więcej dzieci, to powinna być skoncentrowana na trzecim i następnych dzieciach - powiedział minister finansów Jacek Rostowski. Jego zdaniem efekty może przynieść przebudowa systemu w przyszłej kadencji.

- Minister finansów Jacek Rostowski proponuje, aby wydatki z budżetu na wojsko stanowiły 1,95 proc. PKB, ale kwota ta rozliczana byłaby w okresie sześcioletnim.

dreschp

- Górnicze związki zawodowe wznowiły w piątek w południe negocjacje z zarządem Kompanii Węglowej. Od ich efektów zależy, czy w poniedziałek kopalnie tej największej górniczej firmy staną na cztery godziny na każdej zmianie.

- Obecny prezes Katowickiego Holdingu Węglowego miał przyjąć korzyści majątkowe wartości 186 tys. zł, a prezes Kompanii Węglowej - 16 tys. zł. Były prezes obu tych firm miał przyjąć 300 tys. zł - m.in. takie zarzuty postawiła byłym i obecnym szefom górniczych firm prokuratura.

- Po katastrofie smoleńskiej nic się nie zmieniło w polskiej polityce uważa 64 proc. badanych; zmiany w polityce, zarówno na lepsze, jak i na gorsze, dostrzega łącznie 31 proc. ankietowanych, 5 proc. nie wyraziło zdania - wynika z sondażu CBOS przekazanego w piątek PAP.

- Od połowy października możliwe są niedobory w dostawach gazu do Polski - ostrzegła w piątek rzeczniczka komisarza UE ds. energii Guenthera Oettingera. Zdaniem KE ten scenariusz grozi Polsce, jeśli nie zostanie podpisana nowa umowa na dostawy z Rosji.

dreschp

- Koleje Mazowieckie wyemitują obligacje o wartości do 100 mln euro - poinformowała w piątek rzeczniczka spółki Donata Nowakowska. Pieniądze mają być przeznaczone na nowoczesne lokomotywy i nowe elektryczne zespoły trakcyjne oraz modernizację taboru.

- W piątek w nocy rozpocznie się trzeci, ostatni etap prac remontowych krzyżówki dróg startowych na warszawskim lotnisku Chopina. Z tego powodu port w sobotę będzie przyjmował mniejsze samoloty, większe polecą do innych miast. Boeingi wrócą na lotnisko w niedzielę rano.

- Od połowy października możliwe są niedobory w dostawach gazu do Polski - ostrzegła w piątek rzeczniczka komisarza UE ds. energii Guenthera Oettingera. Zdaniem KE ten scenariusz grozi Polsce, jeśli nie zostanie podpisana nowa umowa na dostawy z Rosji.

(PAP)

jtt/

dreschp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dreschp