Wydarzenia z kraju w skrócie, poniedziałek 31 stycznia, 17.00
...
31.01. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Pierwsze polskie firmy działające w Egipcie rozpoczęły w poniedziałek ewakuację swoich pracowników. W Egipcie działają polskie firmy usługowe w sektorze ropy i gazu, transportu morskiego, turystyczne - poinformował PAP resort gospodarki. Według PAIiIZ działa tam10 firm z udziałem polskiego kapitału.
- Dwóch polskich prokuratorów zajmujących się śledztwem ws. katastrofy smoleńskiej wyjechało w poniedziałek do Moskwy, swoje czynności w Rosji rozpoczną w środę - powiedział PAP kpt. Marcin Maksjan z Naczelnej Prokuratury Wojskowej.
- B. ambasador w Moskwie Jerzy Bahr potwierdził, że przed wizytami w Katyniu 7 i 10 kwietnia polscy dyplomaci przekazali do kraju informację o stanie lotniska w Smoleńsku. Jak podał tvn24.pl, informowali, że według rosyjskich władz lotnisko nie nadaje się do użycia.
- Biuro Bezpieczeństwa Narodowego musi wybiegać myśleniem do przodu, reagować na bieżące zagrożenia i prognozować przyszłe - mówił w poniedziałek prezydent Bronisław Komorowski, otwierając uroczystą sesję naukową z okazji 20-lecia BBN.
- Od początku przyszłego roku ma być możliwy - według planów resortu sprawiedliwości - elektroniczny monitoring "chuliganów stadionowych". W poniedziałek ministerstwo przedstawiło projekt odpowiedniej nowelizacji prawa w tej sprawie.
- Dawni białostoccy opozycjoniści uważają, że prezydent Bronisław Komorowski "zhańbił" jedno z najważniejszych polskich odznaczeń, przyznając je białostockiemu prawnikowi Zbigniewowi Pannertowi. Chodzi o to, że jako prokurator oskarżał on w procesach działaczy opozycji.
- Powołanie Rady Fiskalnej, która byłaby superarbitrem i recenzentem w sprawach dotyczących finansów państwa oraz wprowadzenie podatku od instytucji finansowych - przewidują przedstawione w poniedziałek projekty SLD.
- Szef BBN Stanisław Koziej oświadczył w poniedziałek, że Biuro analizuje kryzysową sytuację w Afryce Północnej, ale przedwczesne są wszelkie oficjalne stanowiska czy wnioski w tej sprawie. "Obserwujemy to z troską" - zapewnił.
- Z powodu zamieszek w Egipcie i zaleceniami polskiego MSZ wiele biur podróży odwołało wyjazdy do tego kraju: Neckermann na tydzień, Triada wstrzymała wyloty do 4 lutego, Exim Tours - do końca tego tygodnia, Rainbow Tours - do 13 lutego, a Itaka i TUI - do końca lutego.
- We wtorek rano do stolicy Egiptu poleci samolot LOT, by zabrać stamtąd osoby, które chcą wrócić do Polski. Resort spraw zagranicznych prowadzi rozmowy z przewoźnikiem, by do Kairu poleciały też później kolejne samoloty - poinformował rzecznik MSZ Marcin Bosacki.
- Premier Donald Tusk zapewnił w poniedziałek, że jest przygotowywany plan awaryjny na wypadek, gdyby konieczna stała się ewakuacja Polaków z Egiptu. Dodał jednak, że na razie nie ma powodu do takich nagłych działań.
- Blisko trzy czwarte Polaków - 73 proc. - uważa, że w relacjach polsko-niemieckich należy koncentrować się na teraźniejszości; zdaniem jednej piątej - 20 proc. - należy skupić się głównie na historii - wynika z sondażu GfK Polonia dla Instytutu Spraw Publicznych.
- Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski spodziewa się, że kwestia dotycząca jak najszybszego przekazania wraku Tu-154M przez rosyjską prokuraturę stronie polskiej będzie jedynym z tematów rozmów polskich prokuratorów wyjeżdżających do Moskwy.
- 400 tys. zł tytułem zadośćuczynienia za niesłuszne aresztowanie przyznał w poniedziałek Sąd Apelacyjny w Lublinie byłemu komendantowi policji w Białej Podlaskiej (Lubelskie) Władysławowi Szczeklikowi. Wyrok jest prawomocny.
- Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w poniedziałek ustawę zwiększającą udział kobiet startujących w wyborach przez wprowadzenie 35-procentowych kwot na listach wyborczych.
- Prezydencki projekt zmian w ustawie o emeryturach i rentach ma na celu naprawienie krzywd tym osobom, które mogły podjąć błędne decyzje w sprawie swoich emerytur - tłumaczyła w poniedziałek prezydencka minister Irena Wóycicka.
- Około 50 osób, głównie Egipcjan, protestuje w poniedziałek po południu w Warszawie przed ambasadą Egiptu. Domagają się odejścia prezydenta Hosniego Mubaraka. "Egipcjanie w Polsce żądają procesu kata Mubaraka" - głosi napis na jednym z transparentów.
- Trybunał Konstytucyjny uwzględnił w poniedziałek wniosek marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny i odroczył badanie konstytucyjności Komisji Majątkowej. Jak poinformował TK, termin kolejnej rozprawy zostanie podany później.
- Dalszego finansowania przez NFZ szkolnych gabinetów stomatologicznych domagają się lubelscy posłowie. Na skutek nowych zasad konkursów na świadczenia medyczne 41 szkolnych gabinetów w Lublinie nie otrzymało kontraktów.
- Minister rolnictwa Marek Sawicki nie wyklucza przesunięcia pieniędzy z mniej popularnych działań Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich - na modernizację gospodarstw. Decyzję musi jednak poprzedzić analiza wniosków rolników o dofinansowanie inwestycji w gospodarstwach.
- Warszawski Dworzec Centralny może działać jeszcze 15 lat, później trzeba będzie zdecydować, czy go przebudować, czy zburzyć i wybudować nowy - powiedział w poniedziałek dziennikarzom Jacek Prześluga z zarządu PKP SA.
- Policjanci z Nowego Dworu Mazowieckiego zatrzymali nauczyciela wf-u jednej z tamtejszych szkół. Badanie alkomatem wykazało u 35-latka 3,4 promila alkoholu w organizmie - poinformowała w poniedziałek PAP Komenda Stołeczna Policji.
(PAP)
zdz/ asa/