Wydarzenia z kraju w skrócie, wtorek 12 stycznia, 20.00

...

12.01.2010 | aktual.: 12.01.2010 20:30

12.01. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie

- Warunki na drogach poprawiają się, wszystkie drogi krajowe są przejezdne, usuwane są oblodzenia trakcji kolejowych; w kilku województwach odwołano zajęcia w szkołach, kilkadziesiąt tysięcy odbiorców wciąż nie ma prądu - wynika z danych Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. W związku z trudną sytuacją spowodowaną pogodą, m.in. utrzymującymi się od kilku dni niskimi temperaturami i opadami śniegu, RCB zbiera informacje z całego kraju.

- Podjęciem uchwały w sprawie ustawy budżetowej na 2010 r. Senat zakończył we wtorek prace nad tegorocznym budżetem. Senatorowie przyjęli do budżetu 16 poprawek.

- Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" wybrało ofertę niemieckiego konsorcjum Hochtief na wybudowanie pirsu centralnego Terminalu 1 oraz dokończenie budowy pirsu południowego Terminalu 2 warszawskiego lotniska Okęcie - poinformował we wtorek PAP rzecznik lotniska Kamil Wnuk.

- W pierwszym tygodniu stycznia zmarło osiem osób, u których badania laboratoryjne potwierdziły obecność wirusa A/H1N1, wywołującego nową odmianę grypy - wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny. Od listopada ubiegłego roku w Polsce zmarło ponad 150 osób zakażonych A/H1N1.

- Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych opowiedziała się we wtorek za wprowadzeniem do ustawy budżetowej na 2010 r. 16 poprawek, które zgłosiła sama oraz senatorowie PO. Nie sprzeciwiał się im rząd. Poparcia nie zyskały natomiast zmiany zaproponowane przez opozycję.

- MSWiA kończy prace nad nowymi założeniami do reformy emerytur służb mundurowych. Szef resortu Jerzy Miller poinformował we wtorek, że jeszcze w styczniu przekaże je związkom zawodowym. Nie powiedział czy różnią się od tych zaproponowanych przez jego poprzednika Grzegorza Schetynę w 2009 r.

- W 2009 r. wszczęto ponad 994 tys. postępowań w sprawach o przestępstwo, to o 2,7 proc. więcej niż rok wcześniej. Według MSWiA ma to związek m.in. ze wzrostem ujawnianych przez policję przestępstw narkotykowych i gospodarczych. We wtorek informacje na temat stanu bezpieczeństwa w Polsce w 2009 r. przedstawili na konferencji prasowej w MSWiA szef tego resortu Jerzy Miller oraz komendant główny policji Andrzej Matejuk.

- Prezydent Lech Kaczyński mianował trzech nowych ambasadorów. B. wiceminister obrony narodowej Zenon Kosiniak-Kamysz pokieruje naszą placówką dyplomatyczną w Kanadzie, gen. Roman Iwaszkiewicz - w Wietnamie, a publicysta Jerzy Marek Nowakowski - na Łotwie.

- Wstępnie do 7 kwietnia zakreślono termin prowadzenia śledztwa w sprawie tzw. afery hazardowej - poinformował we wtorek posłów sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka wiceprokurator generalny Jerzy Szymański. Śledztwo, wszczęte na początku października ubiegłego roku, prowadzi Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

- Waldemar Gontarski pozostaje ekspertem sejmowej komisji śledczej ds. nacisków władz na śledztwa dotyczące polityków i mediów. We wtorkowym głosowaniu przepadł wniosek Arkadiusza Mularczyka (PiS) o wyłączenie Gontarskiego ze składu doradców.

- Senatorowie dwóch senackich komisji: ustawodawczej oraz praw człowieka, praworządności i petycji nie przyjęli we wtorek projektu uchwały w sprawie poszanowania krzyża. Po burzliwej dyskusji osiągnięto jednak kompromis.

- Zdecydowana większość Polaków (83 proc.) uważa, że nasz kraj powinien udzielać pomocy krajom słabiej rozwiniętym - wynika z badania przeprowadzonego przez TNS OBOP na zlecenie Departamentu Współpracy Rozwojowej MSZ, które zostało przedstawione we wtorek na briefingu w resorcie spraw zagranicznych.

- W ostatnim dwudziestoleciu znacznie poprawiło się samopoczucie Polaków - umocniły się emocje pozytywne, a osłabły negatywne; co trzeci Polak uważa się za szczęściarza, co szósty - za pechowca, wciąż jednak największa grupa badanych - ponad połowa - uważa, że w ich życiu "różnie bywa" - wynika z sondażu CBOS.

- 343 tys. zł - jedynie do takiej kwoty nieprawidłowości finansowych w latach 2007 - 2009 przyznaje się TVP. Spółka kwestionuje tym samym raport Najwyższej Izby Kontroli, w którym kwotę nieprawidłowości wyliczono na blisko 150 mln zł. (PAP)

amp/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)