Wydarzenia z kraju w skrócie, wtorek 24 sierpnia, 20.00
...
24.08.2010 | aktual.: 24.08.2010 20:23
24.08. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z kraju w skrócie
- Lech Wałęsa weźmie udział w uroczystościach upamiętniających podpisanie Porozumień Sierpniowych w Szczecinie. B. prezydent potwierdził przyjazd 28 sierpnia - poinformował we wtorek PAP Tomasz Dąbrowski z biura informacji zachodniopomorskiego urzędu marszałkowskiego.
- Ministerstwo Edukacji Narodowej chce, by zajęcia w szkołach kończyły się w ostatni piątek czerwca. Taki zapis znalazł się w projekcie nowelizacji rozporządzenia w sprawie organizacji roku szkolnego opublikowanym na stronie internetowej MEN.
- Nie pod koniec sierpnia, jak wcześniej zapowiadano, ale 2 września do Polski przyjedzie szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow. Głównym punktem jego krótkiej wizyty będzie udział w naradzie polskich ambasadorów; prawdopodobnie nie spotka się z prezydentem Bronisławem Komorowskim.
- PKP Polskie Linie Kolejowe chcą od września do listopada przeprowadzić remont przejść podziemnych we Włochach i Ursusie na kolejowej trasie Warszawa - Skierniewice. Planami tymi jest zaskoczony prezes Kolei Mazowieckich Artur Radwan.
- Odstąpienie od ścigania za posiadanie narkotyków przeznaczonych na własny użytek - takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, którą we wtorek przyjął rząd. Projekt zawiera też nowe przepisy, które pomogą walczyć z dopalaczami.
- Fundacja na rzecz Rozwoju Dzieci "Bajka" wygrała konkurs Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na wyspecjalizowane radio w Warszawie. Fundacja chce stworzyć radio dla dzieci.
- Ministerstwo Skarbu Państwa chce oszczędzać i zamiast kupować nowe samochody w miejsce wysłużonych starych, wynajmie 18 aut - poinformowało we wtorek PAP biuro prasowe resortu skarbu.
- Internetowe zakłady bukmacherskie w Polsce powinny być legalne i opodatkowane na poziomie 5-7 proc. - uważają przedstawiciele branży zakładów wzajemnych. Ministerstwo Finansów chce jednak, żeby były objęte 12-proc. podatkiem.
- Eskadra Lotnictwa dla Wojsk Specjalnych, która zapewniałaby własne wsparcie z powietrza dla polskich komandosów, ma być utworzona w Siłach Powietrznych; plany zakładają, że osiągnie ona gotowość w 2013 r. - powiedział PAP szef SGWP gen. Mieczysław Cieniuch.
- Poseł PO Janusz Palikot zapowiedział we wtorek powołanie parlamentarnego zespołu "Nowoczesna Polska". W październiku kongres zakładanego przez niego stowarzyszenia ma przyjąć deklarację ideową. Palikot - jak mówi - nie chce, by przystępowały do niego osoby z PO.
- Małgorzata Jacyna-Witt, b. przewodnicząca klubu radnych PiS w zachodniopomorskim sejmiku i kandydatka na prezydenta Szczecina, w liście otwartym do przewodniczącego Komitetu Wykonawczego PiS Joachima Brudzińskiego skrytykowała go "za zły wizerunek partii". Brudziński zarzuty odrzuca. List Jacyny-Witt powstał w reakcji na list otwarty Marka Migalskiego do prezesa Jarosława Kaczyńskiego.
- Resort edukacji przygotował projekt nowelizacji przepisów o organizacji roku szkolnego, który m.in. daje uczniom wyznania prawosławnego możliwość dni wolnych od nauki w czasie świąt religijnych, bez konieczności ich odpracowania. Będą o tym decydowały same szkoły.
- Zarzut usiłowania sprowadzenia niebezpieczeństwa dla zdrowia i życia wielu osób postawiła prokuratura 44-latkowi, który dzwonił na alarmowy numer 112, informując o bombie w okolicach Pałacu Prezydenckiego. Grozi za to do ośmiu lat więzienia.
- W PiS nikt nie został odsunięty - zapewniał we wtorek szef klubu PiS Mariusz Błaszczak, odnosząc się do listu otwartego Marka Migalskiego. Europoseł napisał m.in., że "ludzie odpowiedzialni za relatywny sukces, jakim był wynik w wyborach prezydenckich, są odsunięci na boczny tor".
- Do 28 listopada warszawska prokuratura przedłużyła śledztwo wobec b. szefa Kancelarii Prezydenta RP Piotra Kownackiego, podejrzanego o ujawnienie mediom poufnego raportu ABW o incydencie w Gruzji z 2008 r., gdy w obecności Lecha Kaczyńskiego padły strzały.
- Trwa usuwanie skutków nocnych nawałnic, jakie przeszły nad kilkoma miejscami regionu łódzkiego. Wichura zerwała lub uszkodziła dachy na 16 budynkach w powiecie łódzkim-wschodnim.
- Zdjęcie z napisem "Solidarność - Dziękuję!" mogli sobie zrobić we wtorek warszawiacy. Jest to część akcji ECS "Znaczek - Podziękuj Solidarności" organizowanej z okazji 30. rocznicy Sierpnia '80. Fotografie trafią na baner upamiętniający rocznicę.
- 4 września wygasną kadencje obecnych zarządów Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. We wtorek nową ustawę o rtv opublikowano w Dzienniku Ustaw. Zgodnie z jej zapisami, kadencje zarządów publicznych mediów kończą się po 14 dniach od opublikowania ustawy.
- Ponad trzy czwarte (76 proc.) dorosłych Polaków nie stroni od alkoholu, przy czym dwie trzecie (65 proc.) twierdzi, że pije czasami, co dziewiąty (11 proc.), że często, a ponad jedna piąta badanych (22 proc.) deklaruje abstynencję - wynika sondażu CBOS.
- Były dowódca wojskowego szpitala uzdrowiskowo-rehabilitacyjnego w Lądku Zdroju (Dolnośląskie) będzie miał ponowny proces za nieprawidłowości finansowe, jakich się dopuścił. "Wyprowadzał na prostą" finanse jednostki m.in. nie odprowadzając podatków i składek ZUS.
- Kolejne dwa zakazy kąpieli - na jeziorach: Marszewo i Wicko - wprowadził we wtorek sanepid w woj. zachodniopomorskim. Zakazy obowiązują obecnie w pięciu kąpieliskach śródlądowych w Zachodniopomorskiem. (PAP)
zdz/ asa/