Wydarzenia z zagranicy w skrócie, piątek 7 września, 20.00

...

07.09. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Lakhdar Brahimi, nowy wysłannik ONZ i Ligi Arabskiej do Syrii, mimo swego doświadczenia na stanowisku szefa algierskiej dyplomacji, a następnie misji pokojowych w wielu krajach, nie ma większych szans na odniesienie sukcesu - pisze AFP, cytując analityków.

- Szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy zażądał w piątek od Grecji "rezultatów", zaznaczając, że jej przyszłość widzi w strefie euro. Van Rompuy mówił o tym w Atenach, gdzie spotkał się z premierem Grecji Antonisem Samarasem.

- Kanclerze Austrii i Niemiec - Werner Faymann i Angela Merkel - deklarowali na piątkowej konferencji prasowej w Wiedniu ostrożne poparcie dla planu Europejskiego Banku Centralnego (EBC), mającego ratować strefę euro.

- Niemieckie linie lotnicze Lufthansa i związek zawodowy Ufo reprezentujący ich personel pokładowy doszli do porozumienia w sprawie mediacji - poinformowano w piątek wieczorem. Na czas mediacji, które mają potrwać do 12 września, Ufo zawiesza strajki. Szef Ufo Nicoley Baublies powiedział, że mediator jest dopiero poszukiwany.

- Sześćdziesięciu sześciu mieszkańców dwóch wiosek w indyjskim stanie Madhja Pradeś zdecydowało się na nietypową formę protestu przeciwko zaporom na rzece Narmada, za sprawą których zalane zostały ich domy i pola - od dwóch tygodni stoją po szyję w wodzie.

- Obcokrajowcy osiedlający się przy wschodniej granicy z Hiszpanią ratują lokalną przedsiębiorczość. Na pograniczu mieszkają już biznesmeni ponad 160 narodowości - wynika z najnowszego badania uniwersytetu w Coimbrze.

- Niemieckie linie lotnicze Lufthansa i związek zawodowy Ufo reprezentujący jej personel kabinowy doszli do porozumienia w sprawie mediacji - poinformowano w piątek wieczorem. Na czas mediacji Ufo zawiesza strajki. Szef Ufo Nicoley Baublies powiedział, że mediator jest dopiero poszukiwany.

- Otwarcie nowego berlińskiego portu lotniczego im. Willy'ego Brandta oficjalnie przesunięto w piątek na 27 października 2013 roku, czyli o kolejne siedem miesięcy. Jest to już drugie w tym roku ogłoszenie opóźnienia.

- W pekińskiej dzielnicy artystów Caochangdi zaprezentowano w piątek przedstawicielom mediów z całego świata wystawę 232 fotografii wykonanych przez latynoamerykańską legendę Ernesto "Che" Guevarę (1928-1967), mało znanego dotąd światu w roli fotografa.

- Urzędujący przywódca Stanów Zjednoczonych Barack Obama przyjął w piątek nad ranem czasu polskiego nominację Partii Demokratycznej na kandydata na prezydenta USA.

- Komisja Europejska zwiększyła w piątek pomoc dla ogarniętej rebelią Syrii do 50 mln euro z unijnego budżetu. Na Cyprze, gdzie głównie o sytuacji w Syrii rozmawiają szefowie dyplomacji krajów UE, padają apele o zwiększenie wsparcia dla ofiar konfliktu zbrojnego.

- Wybory prezydenckie w Iranie odbędą się 14 czerwca przyszłego roku - podała w piątek oficjalna agencja prasowa IRNA, cytując komunikat ministerstwa spraw wewnętrznych. Równocześnie zorganizowane zostaną wybory samorządowe.

- Parlament Kosowa przyjął w piątek poprawki do konstytucji, które umożliwiają wygaszenie w najbliższy poniedziałek mandatu Międzynarodowego Biura Cywilnego. Od uzyskania niepodległości Kosowa stanowiło ono ostateczną instancję z prawem anulowania decyzji władz.

- Francuski prezydent Francois Hollande podkreślił w piątek, że dotrzyma swoich wcześniejszych zobowiązań i obniży do końca przyszłego roku deficyt budżetowy do 3 proc. PKB. Szef państwa zaznaczył, że w celu uzyskania oszczędności rząd obetnie wydatki publiczne.

- Od północy z czwartku na piątek w Niemczech trwa 24-godzinny ogólnokrajowy strajk personelu pokładowego linii lotniczych Lufthansa. Ponad 1000 z 1800 planowanych lotów zostało odwołanych. Obie strony konfliktu zasygnalizowały po raz pierwszy gotowość do rozmów. Ponad 100 tys. pasażerów ucierpiało w wyniku piątkowego strajku, stanowiącego punkt kulminacyjny trwającego od tygodnia sporu o wyższe płace i lepsze warunki pracy pomiędzy związkiem zawodowym personelu pokładowego Ufo i kierownictwem Lufthansy.

- Gazprom nie zredukuje dostaw gazu w odwecie za antymonopolowe dochodzenie wszczęte przez Komisję Europejską (KE) - poinformował w piątek we Władywostoku rzecznik prezydenta Rosji Władimira Putina, Dmitrij Pieskow. KE podejrzewa, że koncern, który w ponad 50 procentach jest własnością państwa rosyjskiego, utrudnia swobodny przepływ gazu w całej UE i każe swoim klientom płacić nieuczciwe ceny, uzależniając w kontraktach cenę dostarczanego przez siebie błękitnego paliwa od ceny ropy naftowej na światowych rynkach.

- Białoruska milicja skonfiskowała ulotki w biurze opozycyjnej kampanii "Mów Prawdę!". Zatrzymano też działacza jej młodzieżowego skrzydła Pawła Winahradaua, a dwóch innych działaczy skazano na kary aresztu - informują w piątek niezależne portale internetowe. Według obrońców praw człowieka władze usiłują powstrzymać kampanię bojkotu wyborów do Izby Reprezentantów, niższej izby parlamentu, które odbędą się 23 września.

- USA zamierzają uznać pakistańską siatkę Haqqaniego za organizację terrorystyczną - poinformował w piątek przedstawiciel Departamentu Stanu towarzyszący Hillary Clinton na szczycie Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) we Władywostoku.

- Do co najmniej 43 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi, które nawiedziło w piątek południowo zachodnie Chiny; 150 osób zostało rannych. Dwa potężne wstrząsy o sile 5,6 w skali Richtera zniszczyły bądź uszkodziły ponad 20 tys. domów.

- U wybrzeży włoskiej wyspy Lampedusa w nocy z czwartku na piątek zatonęła łódź z nielegalnymi imigrantami. Uratowano 54 osoby, trwają poszukiwania pozostałych rozbitków - poinformowały włoskie służby ratunkowe. Ocaleni twierdzą, że na pokładzie 10-metrowej starej łodzi rybackiej mogło być ponad 100 osób. Mówią też, że pochodzą z Tunezji.

- Kanada zamknęła swoją ambasadę w Iranie i wydali ze swego terytorium w ciągu pięciu dni wszystkich pozostałych irańskich dyplomatów - ogłosił w piątek szef MSZ Kanady John Baird. Określił on władze Iranu jako "największą dziś groźbę dla bezpieczeństwa świata".

- Siedemdziesięciu uczestników XII Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego uczciło w piątek pamięć ofiar represji stalinowskich spoczywających na uroczysku Kuropaty pod Mińskiem. Celem wyprawy jest złożenie hołdu ofiarom zbrodni i dotarcie do miejsc męczeństwa Polaków. W miejscach pamięci uczestnicy rajdu składają wieńce i zapalają znicze, spotykają się także z Polakami mieszkającymi na Wschodzie. Organizatorem wyprawy jest Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński.

- Muzeum d'Orsay zaprezentuje w Paryżu na wystawie "Impresjonizm i moda" związki między dziełami impresjonistów a strojami z epoki. Mecenasem wystawy, która zostanie otwarta 25 września, jest koncern LVMH, jeden z największych producentów dóbr luksusowych.

(PAP)

amp/ asa/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)