Wydarzenia z zagranicy w skrócie, poniedziałek 14 listopada, 20.00
...
14.11.2011 | aktual.: 14.11.2011 20:38
14.11. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Zaprzysiężony w piątek nowy premier Grecji Lukas Papademos oświadczył w poniedziałek na forum parlamentu, wygłaszając expose, że do końca roku grecki deficyt budżetowy osiągnie 9 proc. PKB.
- Niemiecka chadecja CDU podjęła w poniedziałek na zjeździe w Lipsku uchwałę o przyszłości Unii Europejskiej, opowiadając się m.in. za umożliwieniem dobrowolnego wyjścia ze strefy euro oraz bezpośrednimi wyborami szefa Komisji Europejskiej.
- UE nie może tolerować rozwijania zdolności nuklearnych przez Iran; mogą być dodatkowe sankcje - poinformował w Brukseli minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Sankcje zostaną nałożone, gdy będą gotowe - zaznaczyła szefowa unijnej dyplomacji.
- Francuski minister spraw zagranicznych Alain Juppe oświadczył w poniedziałek, że ewentualna interwencja militarna w Iranie byłaby rozwiązaniem "najgorszym z możliwych" i wciągnęłaby społeczność międzynarodową w "spiralę, nad którą nie da się zapanować".
- Przywódca greckich konserwatystów Antonis Samaras powiedział w poniedziałek, że jego partia Nowa Demokracja nie poprze w parlamencie żadnych nowych programów oszczędnościowych proponowanych przez zagranicznych kredytodawców Grecji.
- Unia Europejska przeżywa najtrudniejsze chwile od II wojny światowej, dlatego "nadszedł czas na przełom" i budowę nowej Europy - powiedziała w poniedziałek niemiecka kanclerz Angela Merkel na zjeździe swojej partii CDU w Lipsku.
- Do piątku formowany właśnie nowy włoski gabinet Mario Montiego otrzyma wotum zaufania obu izb parlamentu - ogłosił w poniedziałek przewodniczący Izby Deputowanych Gianfranco Fini. Monti od rana prowadzi rozmowy na temat składu i programu gabinetu.
- Minister finansów w gabinecie byłego premiera Włoch Silvio Berlusconiego Giulio Tremonti przesłał KE wyjaśnienia na temat wdrażania reform zapowiedzianych przez Berlusconiego. KE i kraje strefy euro domagają się od Włoch szybkiej implementacji reform.
- Unia Europejska podjęła w poniedziałek decyzję o rozszerzeniu sankcji przeciwko reżimowi syryjskiemu na 18 osób, głównie wojskowych, oraz o zamrożeniu europejskich kredytów w tym kraju z powodu trwających tam nadal represji - poinformowała agencja AFP.
- Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow potępił w poniedziałek zawieszenie członkostwa Syrii przez Ligę Arabską, uznając tę decyzję za niewłaściwą - poinformowały rosyjskie agencje prasowe.
- Liga Arabska i przedstawiciele arabskich organizacji obywatelskich porozumieli się w poniedziałek w sprawie utworzenia misji obserwacyjnej, która oceni obecną sytuację w Syrii, gdzie od kilku miesięcy trwają protesty przeciwko reżimowi.
- Prezydent USA Barack Obama wykorzystał szczyt państw APEC, by zwiększyć presję na Chiny, domagając się uwolnienia kursu chińskiej waluty. Jej zawyżony kurs "szkodzi gospodarce i rynkowi pracy w USA" - głosi komunikat wydany w niedzielę na zakończenie szczytu.
- Pomiędzy Litwinami a mniejszością polską na Litwie utrzymuje się napięcie - powiedział w poniedziałek przebywający na Litwie wysoki komisarz Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) ds. mniejszości narodowych Knut Vollebaek. "Jesteśmy zaniepokojeni. Nie ma jeszcze konfliktu (pomiędzy Litwinami a mniejszością polską - PAP), ale jest napięcie. Moim zadaniem jest wskazanie problemu, by nie przekształcił się on w konflikt" - oświadczył w Wilnie Vollebaek.
- Anders Behring Breivik przyznał się w poniedziałek przed sądem do zabicia 77 osób podczas masakry 22 lipca na norweskiej wyspie Utoya i w Oslo, ale nie przyznał się popełnienia przestępstwa. Zakwestionował też kompetencje sądu - podała agencja Reutersa.
- Troje Francuzów uprowadzonych i przetrzymywanych w Jemenie od ponad pięciu miesięcy jest znów na wolności - poinformował w nocy z niedzieli na poniedziałek francuski Pałac Prezydencki.
- Meksyk i Kanada wyraziły zainteresowanie przyłączeniem się do nowej strefy wolnego handlu, obejmującej kraje graniczące z Oceanem Spokojnym. Wcześniej także Japonia zapowiedziała przystąpienie do tego bloku pn.Trans-Pacific Partnership (TPP).
- Rosyjski statek kosmiczny Sojuz z rosyjsko-amerykańską załogą wystartował w poniedziałek rano z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) i po 9 minutach znalazł się na planowanej orbicie.
- Niemiecka kanclerz Angela Merkel oceniła w poniedziałek, że wykryte w minionych dniach morderstwa imigrantów, popełnione przez neonazistowski gang, to "hańba dla Niemiec".
- Izraelscy lekarze-stażyści nie stawili się w poniedziałek do pracy, komplikując pracę publicznych szpitali, zwłaszcza w izbach przyjęć. Stażyści protestują przeciw warunkom zatrudnienia. Ministerstwo zdrowia zapowiada wobec nich kroki dyscyplinarne.
- KE zezwoliła w poniedziałek na używanie na lotniskach UE skanerów bezpieczeństwa, które pozwolą na uzyskanie wyraźnego obrazu ludzkiego ciała. Zastrzegła, że mogą być one używane tylko według ściśle określonych zasad ochrony prywatności i zdrowia pasażerów.
- Rada Najwyższa Ukrainy przystąpi we wtorek do drugiego czytania zmian w prawie, które mogłyby pomóc w uwolnieniu skazanej na 7 lat więzienia byłej premier Julii Tymoszenko - poinformował w poniedziałek przewodniczący parlamentu w Kijowie Wołodymyr Łytwyn.
- Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz ma dwa scenariusze rozwiązania problemu skazanej na 7 lat więzienia b. premier Julii Tymoszenko, jednak żaden z nich nie usatysfakcjonuje Zachodu - oceniła w poniedziałek gazeta internetowa "Ukrainska Prawda.
- Brytyjski sędzia lord Leveson otworzył w poniedziałek dochodzenie ws. etycznych standardów w mediach, związków ich przedstawicieli z politykami i sposobu regulacji. Jest to następstwem afery podsłuchowej, której ośrodkiem był tabloid "News of the World".
- Kary śmierci zażądał w poniedziałek prokurator dla oskarżonych: Dźmitryja Kanawałaua i Uładzisława Kawalioua na trwającym w Mińsku procesie w sprawie zamachu bombowego w metrze z 11 kwietnia, w którym zginęło 15 osób, a kilkaset zostało rannych.
- Chiny pomyślnie przeprowadziły manewr ponownego połączenia na orbicie okołoziemskiej bezzałogowego statku kosmicznego Shenzhou 8 z modułem Tiangong 1, który będzie częścią przyszłego orbitalnego laboratorium - poinformowała w poniedziałek agencja Xinhua.
- Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka liczy na większą aktywność Watykanu w obronie interesów Białorusi na Zachodzie. Mówił o tym na spotkaniu w poniedziałek z przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan kardynałem Kurtem Kochem.
- Gęste mgły, oblodzenie i śnieg, które w nocy z niedzieli na poniedziałek wystąpiły na drogach Czech, były przyczyną kilkunastu kolizji z udziałem kilkudziesięciu aut. Jak poinformowała czeska policja, co najmniej dziewięć osób zostało rannych.(PAP)
zdz/ jtt/