Wydarzenia z zagranicy w skrócie, sobota-niedziela, 6‑7 marca
...
07.03. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Ponad 93 proc. Islandczyków odrzuciło w sobotnim referendum wypłacenie odszkodowań zagranicznym klientom upadłego islandzkiego banku Icesave - wskazują niemal ostateczne wyniki głosowania, oparte na ponad 90 proc. oddanych głosów.
- Podejrzany o związki z Al-Kaidą rebeliant próbował w niedzielę uciec ze szpitala w stolicy Jemenu Sanie. Doszło do strzelaniny, w której rannych zostało dwóch agentów służb specjalnych. Według telewizji Al-Arabija zostali oni zabici.
- W Iraku w niedzielę o godz. 17 czasu miejscowego (15 czasu polskiego) zamknięto lokale wyborcze. W wyborach parlamentarnych Irakijczycy wybierali 325 deputowanych spośród 6200 kandydatów.
- Prezydent Afganistanu Hamid Karzaj w niedzielę bez zapowiedzi odwiedził położony na południu kraju region Mardżeh, gdzie trwa ofensywa przeciwko talibom. Na spotkaniu ze starszyzną w stolicy regionu zarzucono go skargami.
- Korea Północna poinformowała w niedzielę o zawieszeniu rozmów o swej denuklearyzacji w ramach odpowiedzi na rozpoczynające się w poniedziałek manewry amerykańsko-południowokoreańskie.
- Benedykt XVI powiedział w niedzielę, że "w obliczu cierpienia i żałoby prawdziwą mądrością jest zastanawianie się nad tymczasowością egzystencji". Podczas spotkania z wiernymi na południowej modlitwie Anioł Pański wezwał do przezwyciężenia iluzji, że można żyć bez Boga.
- Brat papieża, ksiądz Georg Ratzinger, powiedział dziennikowi "La Repubblica", że nie wiedział o przypadkach nadużyć seksualnych w kierowanym przez niego chórze katedralnym z Ratyzbony. Oświadczył, że w "niektórych stwierdzeniach" widzi wrogość wobec Kościoła.
- Nowo mianowany gubernator Tybetu oświadczył w niedzielę, że tylko socjalizm może uratować Tybet i zagwarantować jego rozwój.
- Co najmniej 24 osoby zginęły, a 70 zostało rannych w niedzielę w licznych zamachach i atakach podczas wyborów parlamentarnych w Iraku - poinformowało irackie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.
- Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite zaprosiła prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenkę na obchody 20-lecia niepodległości Litwy, które się odbędą w czwartek, 11 marca - informuje portal lrytas.lt. Odpowiedzi Łukaszenki oczekuje się w poniedziałek.
- Co najmniej 50 osób zginęło w walkach talibów z innym islamskim ugrupowaniem w północno-wschodnim Afganistanie - poinformował przedstawiciel lokalnej policji.
- Prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad określił w sobotę oficjalną wersję ataków terrorystycznych na Stany Zjednoczone z 11 września 2001 r. jako "wielkie kłamstwo", które miało usprawiedliwić późniejszą amerykańską wojnę z terroryzmem i inwazję na Afganistan.
- Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton podczas zaplanowanej na ten miesiąc podróży na Bliski Wschód zamierza odwiedzić również rządzoną przez Hamas Strefę Gazy. Chce w ten sposób bardziej zaangażować UE w rozwiązanie konfliktu izraelsko-palestyńskiego.
- Premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown, który przybył w sobotę z niezapowiedzianą wizytą do Afganistanu, ocenił, że ofensywa w okręgu Mardżeh, talibskim bastionie w prowincji Helmand, jest "symbolem nadziei".
- Po otrzymaniu 3 milionów dolarów somalijscy piraci uwolnili w niedzielę pływający pod banderą Tajlandii statek "Thai Union 3". Służąca do połowu tuńczyków jednostka, uprowadzona w październiku, należy do jednego z największych w Azji eksporterów konserw z tuńczyka. (PAP)
map/