Wydarzenia z zagranicy w skrócie, środa 16 maja, 20.00
...
16.05.2012 | aktual.: 16.05.2012 20:38
16.05. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Ukraiński parlament odrzucił w środę opozycyjny projekt ustawy o amnestii, która miałaby objąć m.in. więzionych polityków opozycji, byłą premier Julię Tymoszenko oraz byłego szefa MSW w jej rządzie Jurija Łucenkę.
- Czeski rząd postanowił w środę, że w ciągu najbliższych dwóch lat stopniowo wycofa swoje wojska z Afganistanu.
- Powstańcy w Syrii zaczęli otrzymywać więcej broni, w tym przeciwczołgowej, dzięki dostawom finansowanym przez arabskie kraje rejonu Zatoki Perskiej w porozumieniu i koordynacji z USA - podał w środę "Washington Post".
- Prezydent Syrii Baszar el-Asad powiedział w środę, że państwa, które "sieją chaos" w jego kraju, mogą same od tego ucierpieć. Z ostrzeżeniem tym wystąpił w wywiadzie dla rosyjskiej telewizji "Rossija-24". To pierwszy od niemal pół roku wywiad prezydenta Syrii.
- Kilku tygodni trzeba będzie na przeanalizowanie danych z jednego ze znalezionych rejestratorów rosyjskiego samolotu Superjet-100, który rozbił się w Indonezji 9 maja z 45 osobami na pokładzie - poinformowali indonezyjscy eksperci.
- Dotychczasowy polski ambasador przy UE Jan Tombiński został mianowany nowym ambasadorem UE w Kijowie - poinformowała w środę szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton.
- Dyrektor departamentu Afryki i Bliskiego Wschodu w MSZ oraz pełnomocnik ministra spraw zagranicznych ds. Afryki Północnej Adam Kułach został mianowany ambasadorem UE w Arabii Saudyjskiej - poinformowała w środę szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton.
- Niemiecki chadecki minister ochrony środowiska Norbert Roettgen ustąpił w środę ze stanowiska w następstwie klęski CDU w niedzielnych wyborach do parlamentu krajowego Nadrenii Północnej-Westfalii, w których występował jako kandydat na krajowego premiera.
- Unia Europejska patrzyła z nadzieją na polskie śledztwo ws. domniemanych więzień CIA; obawiam się, że może ono skończyć się umorzeniem - mówi Helene Flautre, francuska eurodeputowana, która przygotowuje kolejny raport PE o tej sprawie.
- Prokuratura w Mediolanie wszczęła w środę śledztwo przeciwko przywódcy współrządzącej do niedawna Włochami Ligi Północnej Umberto Bossiemu, dwóm jego synom i skarbnikowi ugrupowania. Zarzuca im sprzeniewierzenie funduszy partii ze szkodą dla skarbu państwa.
- Spektakl "12 godzin dla Grecji", podczas którego ochotnicy recytują "Odyseję" Homera, został zainscenizowany w środę przez mieszkańców Brukseli, by okazać Grekom "solidarność w czasach kryzysu" - powiedział agencji AFP organizator wydarzenia Jimmy Jamar.
- Nowe wybory parlamentarne w Grecji odbędą się 17 czerwca - poinformowały w środę zgodnie greckie media. Decyzję taką podjęli w Atenach prezydent Grecji Karolos Papulias oraz przywódcy najważniejszych partii.
- Prezydent Grecji Karolos Papulias ostrzegł przywódców partii politycznych, że banki obawiają się masowego wycofywania pieniędzy przez Greków, którzy są zaniepokojeni przedłużającym się kryzysem politycznym w kraju i jego niepewną przyszłością w strefie euro.
- Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble ocenił w środę, że "nie można renegocjować" programu Unii Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego dla Grecji, przewidującego pomoc w zamian za realizację planu oszczędności.
- Renegocjacja programu pomocy dla Grecji, w którym kraj zobowiązał się do reform, jest wykluczona - powiedział w środę szef Komisji Europejskiej Jose Barroso. Obiecał natomiast nowe środki UE wspierające wzrost gospodarczy w Grecji.
- Prezydent USA Barack Obama i premier Włoch Mario Monti rozmawiali telefonicznie o problemach gospodarczych Europy - poinformował we wtorek wieczorem Biały Dom.
- Przed haskim trybunałem ONZ ds. zbrodni w dawnej Jugosławii rozpoczął się w środę proces byłego dowódcy sił Serbów bośniackich generała Ratko Mladicia, oskarżonego o zbrodnie popełnione podczas wojny w Bośni i Hercegowinie w latach 1992-95.
- Siły reżimu Baszara el-Asada tylko w ciągu ostatniej doby zabiły 79 osób, głównie w zbuntowanej prowincji Idlib na północnym zachodzie Syrii, mimo że w kraju przybywają obserwatorzy ONZ - poinformowały w środę źródła opozycyjne.
- U zatrzymanego we wtorek Davida Ratha, wpływowego posła czeskiej lewicy i wojewody kraju środkowoczeskiego, policja znalazła w sumie 37 mln koron (równowartość 6,3 mln zł). Siedem milionów miał przy sobie, dalsze 30 ukryte było w domowej skrytce.
- Jeden z najstarszych i najbardziej znanych diamentów Beau Sancy został na aukcji w Genewie sprzedany za równowartość 9,5 mln dolarów. Szlachetny kamień, który krążył po dworach królewskich Europy, trafił w ręce anonimowego nabywcy.
- Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin 31 maja złoży roboczą wizytę w Mińsku - poinformowała w środę służba prasowa Kremla. Białoruś będzie pierwszym państwem, które po powrocie na Kreml odwiedzi Putin.
- Hotel o wartości 20 mln euro, należący do rodziny obalonego przywódcy Libii Muammara Kadafiego, zajęła włoska Gwardia Finansowa na wyspie Pantelleria, położonej na południe od Sycylii - podała w środę agencja ANSA.
- Premier Ukrainy Mykoła Azarow przekonywał w środę w Parlamencie Europejskim, że Julia Tymoszenko sfałszowała dokument rządowy zawierając umowy z Rosją i dlatego została skazana. Ponowił zaproszenie dla prawników z Europy na posiedzenia sądu ws. byłej premier.
- Rząd Węgier chce zaostrzyć przepisy kodeksu karnego. Projekt nowelizacji poszerza pojęcie obrony koniecznej i obniża z 14 do 12 lat granice odpowiedzialności karnej w przypadku zabójstw. Projekt rządu musi jeszcze zatwierdzić parlament. Rzecznik praw obywatelskich protestuje.
- Niemcy przekażą 150 mln euro rocznie na wzmacnianie sił zbrojnych Afganistanu po wycofaniu się międzynarodowych wojsk w 2014 r. - zapowiedziała w środę kanclerz Angela Merkel, która spotkała się w Berlinie z prezydentem Afganistanu Hamidem Karzajem.
- Parlament Europejski wyśle na Ukrainę ekspertów medycznych, by ocenili stan zdrowia Julii Tymoszenko; wyśle też obserwatora na kolejny proces byłej premier - uzgodnili w środę w Brukseli przewodniczący PE Martin Schulz i premier Ukrainy Mykoła Azarow.
- Odbywająca wyrok siedmiu lat więzienia była ukraińska premier Julia Tymoszenko wznowiła w środę kurację szpitalną, którą przerwała dzień wcześniej w proteście, m.in. przeciwko zainstalowanym w jej sali kamerom. (PAP)
zdz/ ana/ asa/