Trwa ładowanie...
d22dw3w

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, środa 7 grudnia, 17.00

...

Share
d22dw3w

07.12. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Szanse, że na czwartkowo-piątkowym szczycie UE dojdzie do porozumienia w sprawie zmiany unijnego traktatu wyglądają bardziej pesymistycznie niż jeszcze w zeszłym tygodniu - oceniły w środę w Berlinie niemieckie źródła rządowe.

- Kolejny kryzysowy szczyt UE w czwartek-piątek musi nie tylko podjąć pilne działania stabilizujące rynki, ale też zdecydować, czy i jak zmienić unijny traktat, by na dobre zdyscyplinować budżety państw eurolandu, czego chcą Niemcy. Wciąż powraca pomysł euroobligacji.

- Minister skarbu (finansów) USA Timothy Geithner powiedział w środę w Paryżu, że zachęcająco wyglądają poczynania Europy w planach wzmocnienia euro w sytuacji porażającego kryzysu zadłużenia. Geithner kontynuuje wizytę po Europie. We wtorek był w Berlinie.

d22dw3w

- Parlament grecki uchwalił we wtorek wieczorem oszczędnościowy budżet na rok 2012, który przewiduje m. in. znaczne zmniejszenie deficytu budżetowego, podwyżki podatków oraz zmniejszenie liczby pracowników i płac w sektorze publicznym.

- Rząd bułgarski podjął w środę decyzję o wycofaniu się z projektu budowy ropociągu, mającego połączyć bułgarski czarnomorski port Burgas z greckim Aleksandrupolisem. Rurą miała być tłoczona rosyjska ropa z pominięciem cieśniny Bosfor.

- Prezydent Pakistanu Asif Ali Zardari miał we wtorek "łagodny atak serca", ale jest w dobrym stanie i nie zapowiedział dymisji - powiedział AFP w środę rządowy doradca ds. praw człowieka Mustafa Khokhar.

- Rząd Indii poinformował w środę, że zawiesza otwarcie krajowego rynku detalicznego dla zagranicznych supermarketów, takich jak Tesco czy Carrefour. To kapitulacja władz pod presją parlamentarnej opozycji - pisze agencja Associated Press.

d22dw3w

- Założyciel Microsoftu Bill Gates odwiedził w środę Chiny, aby omówić szczegóły współpracy przy tworzeniu nowego typu reaktora jądrowego, który ma być "niedrogi, bardzo bezpieczny i generować niewiele odpadów" - poinformowała agencja AP.

- Ok. 200 osób zatrzymanych, zdemolowane sklepy i samochody - to bilans dwudniowych manifestacji przeciwników prezydenta DR Konga Josepha Kabili w afrykańskiej dzielnicy Brukseli. Władze dzielnicy zakazały organizowania zgromadzeń do przyszłego poniedziałku.

- Włoska policja aresztowała w środę jednego z najpotężniejszych bossów kamorry Michele Zagarię. Odnaleziono go w podziemnym bunkrze na terenie posiadłości koło Caserty na południu Włoch. Prezydent i premier pogratulowali policji ujęcia poszukiwanego od 1995 r. mafiosa.

- Tysiące pracowników zakładów ArcelorMittal w Europie przystąpiły w środę do strajków i protestów. We Francji związki ogłosiły 24-godzinny strajk, w innych zakładach robotnicy przerwą pracę na 2 godziny. W Polsce ok. 600 pracowników zebrało się na wiecu w Krakowie.

- Meksykański wywiad zapobiegł wjazdowi jednego z synów b. przywódcy Libii Muammara Kadafiego, Saadiego, wraz z rodziną do Meksyku - podały w środę władze tego kraju. W związku z usiłowaniem przerzucenia Kadafich we wrześniu przez granicę aresztowano kilka osób.(PAP)

pif/ now/

d22dw3w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22dw3w
d22dw3w