Trwa ładowanie...
d2lxp88
d2lxp88

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 12 czerwca, 20.00

...
Share
d2lxp88

12.06. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Szef Koalicji Radykalnej Lewicy SYRIZA w Grecji, Aleksis Cipras, zapowiedział, że w przypadku zwycięstwa swego ugrupowania w niedzielnych wyborach położy kres "zgniłemu greckiemu państwu" oraz zainicjuje "nowy początek", pozostając jednak w strefie euro.

- Prezydent Francji Francois Hollande powiedział we wtorek, że wzrost gospodarczy w Europie "nie zrodzi się z dodatkowych wydatków publicznych" krajów, które już są poważnie zadłużone; dodał też, że kraje UE muszą zredukować dług publiczny.

d2lxp88

- Europosłowie z komisji ds. walutowych PE zaproponowali, jako poprawkę do rozporządzeń wzmacniających nadzór budżetowy w strefie euro, utworzenie funduszu, który zbierałby część długów krajów eurolandu powyżej 60 proc. PKB. Głosowanie w tej sprawie w środę.

- Sytuacja w Syrii musi być rozwiązana w sposób pokojowy - oznajmiła szefowa dyplomacji UE Catherine Ashton, pytana we wtorek przez europosłów o możliwość interwencji wojskowej. Dodała, że UE zastanawia się nad dalszymi środkami presji gospodarczej na Damaszek.

- Ponad 30 tys. osób wyszło we wtorek na ulice Moskwy, aby po raz kolejny zażądać odejścia Władimira Putina z Kremla. Akcja odbyła się za zgodą władz stolicy Rosji. Obyło się bez poważniejszych incydentów. Uczestnicy manifestacji przyjęli "Manifest wolnej Rosji", w którym wezwali do nasilenia protestów przeciwko Putinowi, łącznie ze zorganizowaniem kampanii nieposłuszeństwa obywatelskiego.

- Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział we wtorek, że nie pozwoli na osłabienie Rosji przez wstrząsy gospodarcze i społeczne i że niezbędny jest rozwój ewolucyjny kraju. Przemawiał na przyjęciu z okazji święta Federacji Rosyjskiej, nazywanego Dniem Rosji.

d2lxp88

- Strony telewizji internetowej Dożd i radia Echo Moskwy zostały zaatakowane przez hakerów we wtorek, w dniu masowych protestów przeciw prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi - podała agencja Interfax, powołując się na przedstawicieli tych niezależnych mediów.

- Dotrzymanie przez Grecję zobowiązań wynikających z programu pomocy ma znaczenie dla wiarygodności całej UE - oceniła we wtorek w Berlinie niemiecka kanclerz Angela Merkel. Jej zdaniem zaprzestanie reform w krajach dotkniętych kryzysem byłoby fatalne.

- Traktat UE zezwala na ograniczenie swobody przepływu kapitału, ale tylko ze względu na bezpieczeństwo publiczne, nie ekonomiczne - wyjaśniła we wtorek KE w odniesieniu do spekulacji o przygotowywaniu scenariuszy na wypadek, gdyby Grecja miała wyjść z euro.

- Zwróceniem się do Trybunału UE i zerwaniem współpracy z duńską prezydencją zagrozili we wtorek eurodeputowani podczas debaty w PE na temat decyzji o reformie strefy Schengen, którą podjęli w zeszłym tygodniu ministrowie spraw wewnętrznych państw UE.

d2lxp88

- Jemeńska armia oraz oddziały plemion popierających rząd zdobyły jeden z bastionów islamskich rebeliantów - Dżar w prowincji Abjan - poinformowało we wtorek ministerstwo obrony w Sanie. Siły rządowe prowadzą od miesięcy ofensywę przeciwko Al-Kaidzie.

- Co najmniej 30 ton ropy wyciekło we wtorek rano do Dunaju w porcie rzecznym w Bratysławie - poinformowała słowacka straż pożarna. To największa katastrofa ekologiczna tego typu na Słowacji w ostatnich latach.

- Francuski malarz Georges Mathieu, mistrz abstrakcji lirycznej, zmarł w niedzielę w wieku 91 lat w szpitalu w Boulogne-Billancourt pod Paryżem - powiadomiła we wtorek rodzina. Malarz i teoretyk sztuki Mathieu to przedstawiciel abstrakcyjnego ekspresjonizmu.

- Ojciec Mohameda Meraha - islamskiego zamachowca, który zabił siedem osób, w tym kilkoro dzieci - złożył pozew przeciwko rządowi Francji za spowodowanie śmierci syna. Młody Merah zginął w przeprowadzonej w marcu operacji policyjnej. Zamachowiec przed śmiercią przyznał się do zabicia siedmiu osób, w tym trzech żołnierzy, trojga dzieci i nauczyciela. Swoje ataki w Montauban i na żydowską szkołę w Tuluzie sfilmował.

d2lxp88

- W Syrii nawet 10-letnie dzieci są torturowane i zabijane w zbiorowych egzekucjach na skalę niespotykaną w innych konfliktach. Są one też używane przez siły reżimowe jako ludzkie tarcze, które mają chronić przed atakami opozycji - alarmuje najnowszy raport ONZ. Jak poinformowała specjalna wysłanniczka ONZ ds. dzieci w konfliktach zbrojnych Radhika Coomaraswamy, wielu byłych żołnierzy relacjonowało, że do ostrzału obszarów zamieszkanych przez syryjskich cywilów dochodzi mimo obecności dzieci, które są tam zabijane lub okaleczane.Jednocześnie o narażanie dzieci na niebezpieczeństwo Coomaraswamy oskarżyła też opozycyjną Wolną Armię Syryjską, składającą się głównie z dezerterów z sił reżimowych. Radhika Coomaraswamy oświadczyła, że fatalna sytuacja dzieci w Syrii, gdzie od 15 miesięcy trwa powstanie przeciwko prezydentowi Baszarowi el-Asadowi, jest niespotykana nawet w strefach innych konfliktów. (PAP)

amp/ ana/

d2lxp88

Podziel się opinią

Share
d2lxp88
d2lxp88