Trwa ładowanie...
finanse

Wynagrodzenie w górę, a zatrudnienie w dół

Niewielki wzrost wynagrodzeń do 3 709,99 zł oraz mały spadek zatrudnienia do 5497,4 tys.

Share
Wynagrodzenie w górę, a zatrudnienie w dół
Źródło: Thinkstock
d1rh6t0

Niewielki wzrost wynagrodzeń do 3 709,99 zł oraz mały spadek zatrudnienia do 5497,4 tys. – tak możemy podsumować stan polskiego rynku pracy w lutym 2013 roku. Pracodawcy wolą korzystać z nadgodzin, niż zatrudniać. Czeka nas powolna stabilizacja wynagrodzeń oraz niewielki wzrost bezrobocia.

Brak stabilności w gospodarce oraz brak pewności co do nowych zamówień i popytu zmniejsza skłonność pracodawców do długookresowych zobowiązań i tworzenie miejsc pracy. Wysoka awersja do zatrudniania sprawia, że pracodawcy wolą korzystać z pracy w nadgodzinach, zamiast tworzyć nowe miejsca pracy – tłumaczy Tomasz Hanczarek Prezes Work Service.

d1rh6t0

Wynagrodzenie wzrosło o 0,8 proc. od stycznia i o 4 proc. wobec lutego zeszłego roku. Natomiast zatrudnienie jest obecnie na poziomie 5497,4 tysięcy, czyli o 0,2 proc. niż miesiąc temu i o 0,8 proc. mniej w porównaniu do lutego 2012 r.

Receptą w tej trudnej sytuacji mogą być zmiany w kodeksie pracy, które zwiększą elastyczność zatrudnienia, bądź korzystanie z różnych form outsourcingu – dodaje Tomasz Hanczarek.

Wybiegając myślami w przyszłość przewidujemy, że czeka nas powolna stabilizacja wynagrodzeń oraz niewielki wzrost bezrobocie. Te niekorzystne trendy mogą ustabilizować się najwcześniej na początku trzeciego kwartału – prognozuje Tomasz Hanczarek.

MA

d1rh6t0

Podziel się opinią

Share
d1rh6t0
d1rh6t0