Wypełnisz dwie strony i założysz firmę

Jest wreszcie projekt nowego wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Formularzy będzie pięć razy mniej. Firmę założymy także przez Internet.

Wypełnisz dwie strony i założysz firmę
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Nowy druk, dzięki któremu można będzie założyć firmę, liczy tylko dwie strony. Dzisiaj dłuższe są nawet te, które wypełnia się odrębnie w ZUS i w urzędzie skarbowym.
_ Przedsiębiorca będzie składał pięć razy mniej formularzy niż do tej pory _- mówi Jerzy Molak, pełnomocnik ds. Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej w Ministerstwie Gospodarki. Wniosek trzeba będzie złożyć w urzędzie gminy (w ewidencji działalności gospodarczej), a ona prześle dane do pozostałych urzędów.

Również przez Internet

_ Będzie też elektroniczna forma wniosku _ - dodaje Jerzy Molak.

Bez wychodzenia z domu będą się mogli zarejestrować jednak tylko ci, którzy dysponują podpisem elektronicznym. Pozostali zostaną zarejestrowani dopiero, gdy pofatygują się do gminy. W ciągu trzech dni od złożenia formularzy dostaną od gminy zawiadomienie o terminie i miejscu podpisania wniosku. Przepisy pozwalają też złożyć dokumenty listownie, ale do tego niezbędne jest notarialne poświadczenie podpisu.

Gmina załatwi za zakładającego firmę formalności związane z krajowym rejestrem urzędowym podmiotów gospodarki narodowej (REGON), zgłoszeniem identyfikacyjnym albo aktualizacją NIP, a także zgłoszeniem płatnika składek do systemu ubezpieczeń społecznych. Nie będzie już trzeba samodzielnie ubiegać się o numer NIP i zgłaszać się jako płatnik składek w myśl przepisów o ZUS lub KRUS.

Na takich samych formularzach przedsiębiorca będzie składał również wniosek o zawieszenie działalności.

Więcej druków wypełnią tylko ci, którzy będą zakładali większe firmy, np. klika sklepów czy zakładów usługowych - będą musieli podać wszystkie adresy na odrębnym załączniku. Również odrębny formularz będzie dotyczył rodzajów wykonywanej działalności gospodarczej (jeśli ktoś poda ich więcej niż dziesięć) i większej liczby kont bankowych.

Od dnia wpisu

Działalność będzie można rozpocząć od dnia wpisu do ewidencji. Wyjątki dotyczą sytuacji, w której do rozpoczęcia działalności niezbędne jest uzyskanie koncesji bądź zezwolenia. Niektóre dane ewidencyjne (m.in. adres internetowy i telefon) będą jawne. Na druku zostały one zaznaczone innym kolorem.

Zarówno wpis do ewidencji, jak i zmiany w nim będą bezpłatne.

Opisane ułatwienia dotyczą ewidencji działalności gminnej. Podmioty wpisujące się do Krajowego Rejestru Sądowego (przede wszystkim spółki) będą miały trudniej. Wprawdzie złożą dokumenty w jednym miejscu, ale formularzy będzie znacznie więcej. Nadal też firma będzie mogła działać od dnia wpisu, a nie od złożenia wniosku. Wpis będzie się bowiem odbywał na zasadach ustawy o KRS.

_ Data wejścia w życie przepisów o jednym okienku była wielokrotnie przesuwana _- mówi Adam Ambrozik, ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych. _ Mam nadzieję, że pojawienie się projektu rozporządzenia oznacza, że marcowy termin będzie ostateczny. Przepisy o jednym okienku zawarte w nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej mają wejść w życie 31 marca 2009 r. W tym samym dniu powinno wejść w życie rozporządzenie dotyczące wniosku o wpis do ewidencji. _

wzór formularzy: http://www.rp.pl/artykul/270103.html

Co trzeba podać we wniosku

Znajdą się tam informacje niezbędne do rejestracji nie tylko w gminnej ewidencji, ale i w urzędach statystycznym, skarbowym oraz Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Poza danymi osobowymi i adresem (zamieszkania i zameldowania) trzeba będzie podać:

  • pełne oznaczenie przedsiębiorcy,
  • rodzaje działalności zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD),
  • adres prowadzenia działalności (główne miejsce jej wykonywania),
  • adres do korespondencji (także elektroniczny i telefon),
  • dane o rachunku bankowym,
  • informacje o liczbie zatrudnionych,
  • datę początku opłacania składek ZUS (ewentualnie dane o ubezpieczeniu w KRUS).

Jeżeli przedsiębiorca będzie prowadził działalność na większą skalę, niezbędne może się okazać wypełnienie dodatkowych formularzy.

Zofia Jóźwiak
Rzeczpospolita

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)