Wypełnisz dwie strony i założysz firmę
Jest wreszcie projekt nowego wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Formularzy będzie pięć razy mniej. Firmę założymy także przez Internet.
Nowy druk, dzięki któremu można będzie założyć firmę, liczy tylko dwie strony. Dzisiaj dłuższe są nawet te, które wypełnia się odrębnie w ZUS i w urzędzie skarbowym.
_ Przedsiębiorca będzie składał pięć razy mniej formularzy niż do tej pory _- mówi Jerzy Molak, pełnomocnik ds. Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej w Ministerstwie Gospodarki. Wniosek trzeba będzie złożyć w urzędzie gminy (w ewidencji działalności gospodarczej), a ona prześle dane do pozostałych urzędów.
Również przez Internet
_ Będzie też elektroniczna forma wniosku _ - dodaje Jerzy Molak.
Bez wychodzenia z domu będą się mogli zarejestrować jednak tylko ci, którzy dysponują podpisem elektronicznym. Pozostali zostaną zarejestrowani dopiero, gdy pofatygują się do gminy. W ciągu trzech dni od złożenia formularzy dostaną od gminy zawiadomienie o terminie i miejscu podpisania wniosku. Przepisy pozwalają też złożyć dokumenty listownie, ale do tego niezbędne jest notarialne poświadczenie podpisu. Gmina załatwi za zakładającego firmę formalności związane z krajowym rejestrem urzędowym podmiotów gospodarki narodowej (REGON), zgłoszeniem identyfikacyjnym albo aktualizacją NIP, a także zgłoszeniem płatnika składek do systemu ubezpieczeń społecznych. Nie będzie już trzeba samodzielnie ubiegać się o numer NIP i zgłaszać się jako płatnik składek w myśl przepisów o ZUS lub KRUS.
Na takich samych formularzach przedsiębiorca będzie składał również wniosek o zawieszenie działalności.
Więcej druków wypełnią tylko ci, którzy będą zakładali większe firmy, np. klika sklepów czy zakładów usługowych - będą musieli podać wszystkie adresy na odrębnym załączniku. Również odrębny formularz będzie dotyczył rodzajów wykonywanej działalności gospodarczej (jeśli ktoś poda ich więcej niż dziesięć) i większej liczby kont bankowych.
Od dnia wpisu
Działalność będzie można rozpocząć od dnia wpisu do ewidencji. Wyjątki dotyczą sytuacji, w której do rozpoczęcia działalności niezbędne jest uzyskanie koncesji bądź zezwolenia. Niektóre dane ewidencyjne (m.in. adres internetowy i telefon) będą jawne. Na druku zostały one zaznaczone innym kolorem.
Zarówno wpis do ewidencji, jak i zmiany w nim będą bezpłatne.
Opisane ułatwienia dotyczą ewidencji działalności gminnej. Podmioty wpisujące się do Krajowego Rejestru Sądowego (przede wszystkim spółki) będą miały trudniej. Wprawdzie złożą dokumenty w jednym miejscu, ale formularzy będzie znacznie więcej. Nadal też firma będzie mogła działać od dnia wpisu, a nie od złożenia wniosku. Wpis będzie się bowiem odbywał na zasadach ustawy o KRS.
_ Data wejścia w życie przepisów o jednym okienku była wielokrotnie przesuwana _- mówi Adam Ambrozik, ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych. _ Mam nadzieję, że pojawienie się projektu rozporządzenia oznacza, że marcowy termin będzie ostateczny. Przepisy o jednym okienku zawarte w nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej mają wejść w życie 31 marca 2009 r. W tym samym dniu powinno wejść w życie rozporządzenie dotyczące wniosku o wpis do ewidencji. _ Co trzeba podać we wniosku
Znajdą się tam informacje niezbędne do rejestracji nie tylko w gminnej ewidencji, ale i w urzędach statystycznym, skarbowym oraz Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Poza danymi osobowymi i adresem (zamieszkania i zameldowania) trzeba będzie podać:
- pełne oznaczenie przedsiębiorcy,
- rodzaje działalności zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD),
- adres prowadzenia działalności (główne miejsce jej wykonywania),
- adres do korespondencji (także elektroniczny i telefon),
- dane o rachunku bankowym,
- informacje o liczbie zatrudnionych,
- datę początku opłacania składek ZUS (ewentualnie dane o ubezpieczeniu w KRUS).
Jeżeli przedsiębiorca będzie prowadził działalność na większą skalę, niezbędne może się okazać wypełnienie dodatkowych formularzy.
Zofia Jóźwiak
Rzeczpospolita