Wyraźna przewaga popytu - analiza futures na WIG20

Analogicznie jak dzień wcześniej, początek sesji nie ułożył się po myśli byków. Następstwem wyraźnego wzrostu aktywności podaży w Eurolandzie była kolejna próba przełamania znanego nam już wsparcia technicznego: 2465 – 2469 pkt. na wrześniowej serii kontraktów.

Wyraźna przewaga popytu - analiza futures na WIG20
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

[ Wykres FW20U1420 - skala dzienna

]( http://finanse.wp.pl/isin,PL0GF0005355,notowania-podsumowanie.html )

W opracowaniach podkreślałem, że z racji licznych, dodatkowych wzmocnień wywodzących się z klasycznej analizy technicznej, strefa cechuje się obecnie jeszcze większym poziomem wiarygodności (wykres intradayowy kontraktów). Jej trwałe przełamanie wskazywałoby zatem na umacnianie się obozu podażowego, co korespondowałoby oczywiście z wcześniejszym działaniami sprzedających.

Po raz kolejny jednak popyt zdołał przeciwstawić się presji podażowej w korytarzu cenowym: 2465 - 2469 pkt. To poranne zwycięstwo byków pozwoliło z nieco większym optymizmem spojrzeć na przebieg kolejnych odsłon wtorkowej batalii. Co prawda zachowanie bazowych parkietów Eurolandu nie napawało dużym optymizmem, ale z biegiem czasu inwestorzy działający na naszym rodzimym rynku terminowym zaczęli rzeczywiście wykazywać się zdecydowanie większą wolą walki.

Zaowocowało to tym, że kontrakty powróciły w okolice oporu: 2489 - 2492 pkt., po czym entuzjazm zaczął się wyraźnie wyczerpywać. Nadal zatem handel rozgrywał się w relatywnie wąskim przedziale cenowym, ograniczonym przez dwie strefy Fibonacciego. Układy boczne często jednak rozwijają się w okresach poprzedzającym wygasanie danej serii instrumentów pochodnych (nawiązuję tutaj oczywiście do sesji piątkowej). Jak widać ten schemat znalazł także potwierdzenie na wrześniowej serii FW20U1420, choć w końcowej odsłonie – jak widać dokładnie na załączonym wykresie - doszło do przełamania lokalnej strefy oporu: 2489 - 2492 pkt.

Tym samym kontrakty zbliżyły się do eksponowanej przeze mnie zapory podażowej: 2510 - 2515 pkt. Co prawda mamy tutaj do czynienia również z krótkoterminowym (z założenia mniej wiarygodnym) węzłem cenowym Fibonacciego, ale w moim odczuciu zanegowanie wskazanego oporu byłoby już zdecydowanie większym osiągnięciem byków. Mówiąc wprost, wzrosłoby w takiej sytuacji prawdopodobieństwo negacji całego ruchu korekcyjnego (czyli analizowany walor mógłby powrócić w okolice poziomu cenowego 2539 pkt.; zniesienie 88.6%).

Warto także podkreślić, że ewentualne przełamanie strefy: 2510 - 2515 pkt. wiązałoby się także z wybiciem ponad górną Median Line (kolor niebieski). Podsumowując, konsekwentna obrona zapory popytowej: 2465 - 2469 pkt. stała się w końcu czynnikiem doprowadzającym do relatywnie silnego wzrostu aktywności kupujących. Co istotne, popyt inicjował swoje działania nie zważając na kiepski sentyment panujący w Eurolandzie. Zwłaszcza w końcowej odsłonie przewaga byków była bardzo wyraźna. W efekcie trudno mówić o jakichś istotnych zmianach w wizerunku technicznym wykresu.

Jak już wiemy pierwszym niepokojącym wskazaniem technicznym byłoby właśnie przełamanie węzła: 2465 - 2469 pkt. Gdyby taki wariant urzeczywistnił się, niejako automatycznie należałoby wówczas zacząć analizować wykres pod kątem potencjalnego układu ABCD. Jest to ważna kwestia, bowiem w przypadku ewentualnego przełamania strefy Fibonacciego zbudowanej na bazie zależności AB = CD uzyskalibyśmy bardzo wiarygodny sygnał techniczny, wskazujący na zarysowującą się coraz bardziej przewagę podaży. Póki co jednak przewagę techniczną nadal posiada obecnie obóz byków, choć warto w tej chwili obserwować zachowanie rynku w rejonie wymienionego już wcześniej korytarza cenowego: 2510 - 2515 pkt. (powrócę do tej kwestii w swoim pierwszym opracowaniu online, które ukaże się dzisiaj około godz. 10.00).

Na zakończenie warto także przypomnieć o głównym wydarzeniu dnia, czyli decyzji FOMC w sprawie stóp procentowych. O godzinie 20.00 zostaną także opublikowane projekcje makroekonomiczne FOMC. O 20.30 rozpocznie się tradycyjnie konferencja prasowa po posiedzeniu Komitetu Federalnego ds. Otwartego Rynku.

Paweł Danielewicz
Analityk techniczny, makler
DM BZ WBK

futureskontrakty terminowekomentarz giełdowy

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)