Wyszogrodzki zostanie prezesem HTL Strefy, Czernecki przewodniczącym RN (opis)
8.10.Warszawa - Po przejęciu fundusz z Grupy EQT kontroli nad HTL-Strefą Wojciech Wyszogrodzki, dotychczasowy dyrektor generalny, utrzyma to stanowisko i zostanie też prezesem...
8.10.Warszawa - Po przejęciu fundusz z Grupy EQT kontroli nad HTL-Strefą Wojciech Wyszogrodzki, dotychczasowy dyrektor generalny, utrzyma to stanowisko i zostanie też prezesem spółki. Dotychczasowy prezes Andrzej Czernecki będzie przewodniczącym rady nadzorczej HTL-Strefy - poinformował na konferencji prasowej Piotr Czapski, partner w EQT Partners.
Dodał, że EQT nie planuje radykalnych zmian w zatrudnieniu, ani w zarządzaniu spółką. Podstawą dalszego rozwoju HTL-Strefy będzie rozwój organiczny, ale też przejęcia i wejście na nowe rynki.
"Plan jest taki, żeby pan Czernecki wszedł w skład rady nadzorczej, a pan Wyszogrodzki będzie dyrektorem generalnym i prezesem" - powiedział Czapski.
"Nie planujemy żadnych radykalnych zmian w tym, co HTL-Strefa do tej pory robiła. Planujemy przyspieszenie tempa rozwoju organicznego, dalszy rozwój mocy produkcyjnych tych produktów, które są produkowane i produktów pokrewnych. Planujemy też rozwój nieorganiczny i wierzymy, że są możliwe dalsze przejęcia, a także rozwój geograficzny i kontrakty z nowymi kontrahentami" - dodał.
Czapski zaznaczył, że fundusz nie przewiduje połączyć HTL-Strefy z żadną ze spółek, które ma w grupie.
"Nie przewidujemy żadnych połączeń w ramach spółek, które mamy w grupie" - powiedział Czapski.
Pytany o potencjalne plany wyjścia funduszy EQT z inwestycji w HTL-Strefę Czapski powiedział:
"Jest kilka możliwości wyjścia z takich inwestycji, albo poprzez giełdę, ale w tym przypadku niekoniecznie warszawską, druga ścieżka to inwestor branżowy lub trzecia to inwestor finansowy. Na dziś nie rozważamy czegoś takiego, a nasz horyzont inwestycyjny jest od trzech do pięciu lat".
Terantium Investments, której właścicielem jest EQT V Limited, należąca do Grupy EQT, wezwał w czwartek do sprzedaży 64.593.731 akcji HTL-Strefa, stanowiących 100 proc. kapitału spółki, po 13,71 zł za akcję.
Wzywający przed ogłoszeniem wezwania zawarł umowę z głównymi akcjonariuszami spółki, tj. z Andrzejem Czerneckim, z Wojciechem Wyszogrodzkim oraz ze spółką Noryt N.V., posiadającymi łącznie 50.225.000 akcji HTL-Strefy, czyli 77,76 proc. akcji. Zgodnie z tą umową, główni akcjonariusze zobowiązali się do złożenia zapisów w tym wezwaniu.
Minimalna liczba akcji objętych zapisami, po osiągnięciu której wzywający zobowiązuje się nabyć te akcje, wynosi 80 proc. plus jedna akcja tj. nie mniej niż 51.674.986 akcji. Jednak zastrzega sobie prawo do nabycia akcji pomimo niespełnienia się tego warunku.
EQT chce wycofać HTL-Strefę z warszawskiej giełdy.
"80 proc. to wystarczający próg, żeby dokonać zdjęcia z giełdy i jeśli osiągniemy ten próg to zrobimy de-listing. (...) Zakładamy, że rozliczenie transakcji nastąpi 4 grudnia" - powiedział Czapski.
EQT liczy, że dwaj inwestorzy finansowi HTL-Strefy, czyli OFE Polsat i Pioneer Pekao Investment Management sprzedadzą akcje w wezwaniu.
"Poza tymi trzema właścicielami jest Pioneer i OFE Polsat, którzy mają łącznie ponad 10 proc. akcji i mamy nadzieję, że te instytucje będą również zainteresowane sprzedażą akcji" - powiedział Czapski.
HTL-Strefa ma 55 proc. udziału w światowym rynkku nakłuwaczy bezpiecznych oraz 19 proc. udziału w światowym rynku lancetów personalnych.(PAP)
bas/ gor/