Wzostowy początek sierpnia na GPW
Początek tygodnia okazał się być udany dla inwestorów na warszawskim parkiecie. WIG20 otworzył się o 21 punktów wyżej niż na piątkowym zamknięciu.
04.08.2009 09:08
W początkowych godzinach notowań siłę popytu wspierały: umacniający się złoty oraz zwyżki na europejskich giełdach. Dzięki temu WIG20 osiągnął poziom 2 186 punktów około godziny 13:00, co jest nowym tegorocznym rekordem dla indeksu blue chipów. Od tego momentu byki straciły na sile i sprzedający spychali kursy coraz niżej, aby około godziny 16:00 WIG20 osiągnął 2 141 punktów. Wtedy to popyt uzyskał wsparcie w postaci dobrych danych z USA (Indeks PMI dla przemysłu 48,9 pkt, przy prognozie 46 pkt). To pozwoliło zatrzymać spadki i na zamknięcie WIG20 osiągnął poziom 2 158,5 punktów, co w wartościach procentowych oznacza wzrost o 1%. Absolutnym liderem wzrostów spośród największych spółek był KGHM, którego akcje ostatecznie zyskały 7,4%. Konglomeratowi z Lubina pomogła duża zwyżka na rynku miedzi (kontrakty na miedź były kwotowane powyżej 6000 USD/tonę koło 16:00). Liderem spadków natomiast okazał się Cyfrowy Polsat, który stracił 4,16 %.Obroty dla całej giełdy były bardzo wysokie i wyniosły ostatecznie 1,6 mld
PLN. Bardzo dobrze zachowywały się indeksy średnich (mWIG40 wzrósł o 1,76 %) i małych spółek (sWIG80 wzrósł o 1,67 %). Co warte podkreślenia wzrosty te nastąpiły przy wysokich obrotach (203 mln PLN dla mWIG40, oraz 182 mln PLN dla sWIG80).
Techniczny obraz rynku w trwającym tygodniu z dnia na dzień wygląda coraz lepiej. Wczorajsza sesja przyniosła wygenerowanie nowych tegorocznych szczytów dla większości warszawskich indeksów. Wykres indeksu szerokiego rynku subtelnie obrazuje dominację popytu w trakcie poniedziałkowych notowań. Wykreślona biała świeca umiejscowiona została powyżej zakresu poniedziałkowych notowań, co zaowocowało szczytem na poziomie 35 965 pkt. Bykom udało się wczoraj sięgnąć najbliższego oporu w postaci luki bessy z 2008 roku, ale na pokonanie go z marszu zabrakło impetu. Istnieje zatem duże prawdopodobieństwo, że poziom ten zostanie pokonany w dzisiejszych notowaniach, na co wskazują również wygenerowane wczoraj obroty sięgające 1,59 mld zł, a zatem potwierdzające ruch wzrostowy. Dodatkowym elementem przemawiającym za takim scenariuszem jest sukcesywnie unoszący się ADX, który z każdym punktem wzrostu działa na korzyść popytu. Całkowity pozytywny obraz rynku psuje jedynie RSI, który znalazł się po wczorajszych notowaniach w
strefie wykupienia, co w niedługim czasie może zakończyć się sygnałem sprzedaży. Na dzisiejszej sesji kolejna zwyżka zależeć będzie od pokonania wspomnianego oporu, natomiast zaporą dla wyprzedaży nadal pozostaje unosząca się linia wsparcia ze strony kanału wzrostowego, przebiegająca aktualnie na poziomie 35 300 pkt.
BM Banku BPH