Trwa ładowanie...
złoty

Wzrost eurodolara po publikacji indeksów PMI

Koniec tygodnia przyniósł znaczne umocnienie polskiej waluty. Wpłynęły na to głównie pozytywne dane makroekonomiczne zza granicy w postaci lepszych od oczekiwań odczytów indeksów PMI dla przemysłu i usług z Francji, Niemiec oraz całego Eurolandu.

Share
Wzrost eurodolara po publikacji indeksów PMI
Źródło: TMS Brokers
d36tvzx

Zbliżenie się wartości wskaźników do krytycznych 50 punktów przełożyło się na poprawę nastrojów wśród inwestorów, zwyżkę eurodolara, a w konsekwencji także wzmocnienie złotego. Kurs EUR/PLN przełamał dziś barierę spadków na poziomie 4,1400, osiągając po południu wartość poniżej 4,1000. Dodatkowe wsparcie dla złotego stanowiło podniesienie rekomendacji dla polskich akcji przez JP Morgan z „niedoważaj” do „przeważaj” oraz optymistyczne dane na temat koniunktury w Polsce, jakie dziś opublikował GUS. Wskaźnik koniunktury w polskim przemyśle wzrósł w sierpniu do -1 pkt. z -4 pkt. miesiąc wcześniej. Oznacza to, iż tylko 1 punkt procentowy więcej przedsiębiorstw sygnalizuje w sierpniu pogorszenie koniunktury niż poprawę. W budownictwie koniunktura poprawiła się z -7 pkt. do -5 pkt., a w handlu detalicznym z -2 pkt. nawet do +3 pkt.
Na rynku zagranicznym kurs eurodolara w ostatnich dwóch dniach układał się w formację flagi, co sugerowało wybicie górą z konsolidacji. Wybicie to nastąpiło po opublikowaniu wspomnianych pozytywnych danych z Eurolandu - kurs pary walutowej EUR/USD zwyżkował do poziomu 1,4350. Na koniec dnia o godzinie 16.00 opublikowano dane z USA, dotyczące ilości sprzedanych domów na rynku wtórnym w lipcu - ich liczba wzrosła z 4,89 mln do 5,24 mln Nie wpłynęło to jednak na większy wzrost eurodolara.

Jarosław Fronczak
Joanna Pluta
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.

d36tvzx

Podziel się opinią

Share
d36tvzx
d36tvzx