Wzrostów dzień czwarty
Po wczorajszym dość imponującym i dawno niespotykanym zamknięciu sesji mogliśmy się spodziewać dzisiaj częściowej realizacji zysków. Handel na giełdzie w Warszawie rozpoczął się jednak zainicjowaniem kolejnej luki hossy i ani przez moment parkiet nie wysłał sygnałów o zachwianiu tendencji wzrostowej, zdobywając wraz z upływem czasu kolejne poziomy.
Pomagała w takim przebiegu dnia atmosfera, jaka panowała dziś na giełdach europejskich i rynkach surowcowych, gdzie – jak okiem sięgnąć – dominował kolor zielony. Giełdy za oceanem również rozpoczęły notowania „na plusie”, a pozytywne napływające dane makro tylko wzmacniały przewagę strony popytowej. Po godzinie 15 pojawiła się jednak rysa na tym wizerunku i rynek nie utrzymał już ciężaru wzrostu. Ostatecznie przy obrotach, które wyniosły ok. 920 mln zł, WIG zyskał 0,64%, a WIG20 0,75%. Indeks mWIG40 wzrósł o 0,03%, natomiast sWIG80 o 0,97%. Spółek rosnących było 47%, a spadających 34%.
Od rana ton notowaniom WIG-u 20 nadawały BRE (+3,67%), Lotos (3,45%), którego kurs przełamał dziś ważny poziom 41,50, co może otwierać drogę do dalszych wzrostów, Boryszew (2,50%) i Synthos (2,43%). Dotrzymać im kroku próbował KGHM (2,37%), Kernel (2,09%) i Bank Handlowy (2,00%). Mimo obniżenia cen docelowych dla JSW (akcjonariusze zdecydowali o wypłacie 2,52 zł dywidendy na akcję) i Bogdanki przez jeden z domów maklerskich nie pozostawały one daleko w tyle, rosnąc odpowiednio 1,18% i 1,94%. Natomiast problemy ze zwyżką miał PKN Orlen (-1,12%), który wczoraj był niekwestionowanym liderem, i Tauron (-0,46%), którego inwestorzy mieli dziś okazję ostatni dzień nabyć z prawem do dywidendy. Nie zachęciło to jednak kupujących do większego zainteresowania tym walorem.
Wśród średnich spółek wyróżnić należy akcje Sygnity (+7,64%), które zareagowały na upublicznione rekomendacje „kupuj” oraz zwiększenie zaangażowania TFI Quercus powyżej 5% w akcjonariacie. Kolejny dzień wzrostów pokazały Rafako (+7,85%) i PBG (+7,39%) po podpisaniu przez tę pierwszą umowy konsorcjum wewnętrznego z North China Power Engineering oraz umowę o współpracy przy realizacji budowy bloku w Jaworznie. Ciekawie zachowują się akcje Kopeksu (+3,01%), które rosną już drugi dzień po odwołaniu z funkcji prezesa zarządu. Ponadto można było zauważyć kolejny dzień dużego zainteresowania akcjami mocno przecenionych spółek budowlanych: Energomontaż Południe (+40,00%) Mostostal Warszawa (43,74%), Mostostal Export, DSS.
W gronie najmniejszych spółek niekorzystnie wypadły notowania Westy (-15,15%), Nokautu (-8,50%).
W ostatnich czterech dniach na naszym rodzimym parkiecie obserwujemy dawno niespotykaną serię wzrostów. W efekcie tego na indeksie WIG znajdujemy się już w bezpośredniej bliskości szczytu z grudnia, a WIG 20 wykonał równość fal wzrostowych. Dzisiejsza ostatnia godzina notowań pokazuje, że indeks największych spółek może mieć problem z przebiciem strefy 2485-2520 w najbliższym czasie i potrzebuje choćby chwilowej korekty.
Jacek Siera
makler DM BZ WBK S.A.