Z innowacjami na bakier

Jeżeli polskie firmy MSP chcą być konkurencyjne na rynku krajowym i międzynarodowym, muszą myśleć o budowie przewagi konkurencyjnej w oparciu o innowacje.

Z innowacjami na bakier
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

26.02.2013 11:59

Według rankingu Innovation Union Scoreboard pod względem innowacji Polska zajmuje 23 miejsce spośród 27 krajów UE. Co gorsza - nie nadrabiamy zaległości. W tym samym rankingu pod względem dynamiki jesteśmy zaledwie w środku europejskiej stawki.

Z danych GUS wynika, że firmy zatrudniające powyżej dziesięciu osób wydały w 2010 roku na innowacje 34,5 mld zł. W latach 2008 - 2010 innowacje zrealizowała co szósta firma przemysłowa i co ósma usługowa. Przede wszystkim inwestują firmy prywatne. Na zakup nowych maszyn i urządzeń przeznaczają ponad połowę swoich wydatków inwestycyjnych. Na drugim miejscu znajdują się inwestycje budowlane. Dopiero trzecią pozycję zajmuje finansowanie badań naukowych związanych z innowacjami. Wynika z tego, że polskie firmy przeznaczają na innowacje mało pieniędzy. Kupują głównie gotowe rozwiązanie, a nie inwestują we własne pomysły.

- Jednym z powodów takiego stanu jest brak pieniędzy, ale przecież kraje na podobnym poziomie rozwoju gospodarczego, jak Estonia, Słowenia czy Czechy, znacznie lepiej radzą sobie z działalnością innowacyjną - mówi Aneta Grzyb-Hejduk, ekspert ds. szkoleń w Akademii PARP. Jedną z przyczyn jest także brak właściwego nastawienia i wiedzy, jak radzić sobie z badaniami i chronić uzyskaną w ten sposób wartość intelektualną.

Aby zdobyć niezbędną wiedzę z tego zakresu najlepszym rozwiązaniem będą szkolenia. Gdzie ich szukać? W Internecie! Akademia PARP udostępnia szkolenie "Ochrona własności intelektualnej i przemysłowej", dzięki któremu firmy mogą dowiedzieć się, w jaki sposób chronić swoją własność w ramach obowiązującego jeszcze prawa. Warto pospieszyć się, jeśli przedsiębiorcy chcą skorzystać z ochrony patentowej na dotychczasowych zasadach.

Szkolenie "Ochrona własności intelektualnej i przemysłowej" zostało przygotowane w formie e-learningu. Szkoląc się tą metodą uczestnik sam wybiera miejsce i czas szkolenia. - W szkoleniach internetowych nauka oparta jest na uczestniku, który staje się bardziej odpowiedzialny za rezultaty nauki. Dzięki temu, że uczestnik skoncentrowany jest na celach szkolenia, efektywność szkoleń e-learning znacznie się zwiększa. To nowoczesna metoda nauki w sam raz dla innowacyjnych firm - mówi Aneta Grzyb-Hejduk.

Oprócz tego szkolenia pod adresem www.akademiaparp.gov.pl znajdują się 33 inne tematy. Szkolenia Akademii PARP są całkowicie bezpłatne dla właścicieli i pracowników firm z sektora MSP, a także dla osób planujących założenie własnego biznesu. Uczestnicy szkolenia mogą korzystać z pomocy opiekunów i tutorów, a także otrzymują certyfikat potwierdzający zdobyte wiadomości.

Więcej informacji:
msp@akademiaparp.gov.pl
Infolinia 0-801 444 MSP (czyli 0-801 444 677)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)