Z urlopu macierzyńskiego do pracy

Z urlopu macierzyńskiego do pracy
Źródło zdjęć: © Fotolia | Iurii Sokolov

16.07.2014 11:31

Młode matki chcą pracować. Choć uważane za mało dyspozycyjne, to rzetelne i lojalne, chcą się rozwijać i zdobywać nową wiedzę i umiejętności. Ciekawą i efektywną metodą nauki jest dla tych kobiet e-learning.

Rodzicom dzieci urodzonych w 2014 roku przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 20 tygodni (w tym 14 zarezerwowanych tylko dla matki), dodatkowy urlop macierzyński w wymiarze sześciu tygodni i urlop rodzicielski w wymiarze 26 tygodni. Z urlopu dodatkowego i rodzicielskiego mogą korzystać matka i ojciec dziecka.

W praktyce młoda mama może zostać w domu z dzieckiem przez 52 tygodnie od jego narodzin. Dla wielu pracodawców może być to przeszkodą. Jeśli kobieta zdecyduje się na dziecko, firma traci na ten czas pracownika. – Dodatkowy urlop rodzicielski jest w większości realizowany przez matki, a to utrudnia ich powrót na rynek pracy. Ale można się do tego przygotować. Rozwiązaniem dla matek, które planują powrót do pracy, są szkolenia – mówi Aneta Grzyb-Hejduk, ekspert ds. szkoleń w Akademii PARP. Dobrym rozwiązaniem będzie nauka w systemie on-line, która od kilku lat jest coraz bardziej doceniana przez młode matki.

Coraz więcej jest kobiet przedsiębiorczych, dla których kariera jest tak samo ważna, jak założenie rodziny. Kobiet, które dzięki swojej pracy zajmują wysokie stanowiska i nie boją się wyzwań. Ambitne kobiety nie poddają się. Młode Polki na urlopie macierzyńskim chętnie uczestniczą w szkoleniach lub kończą studia podyplomowe we własnym zakresie. Nawet przebywając w domu, zamiast w telewizor, spoglądają w ekran komputera i szkolą się przez Internet.

Wiele młodych mam w czasie urlopu macierzyńskiego poważnie myśli o swojej zawodowej przyszłości. Nawet jeśli powrót do pracy na pełen etat nie jest możliwy, poszukują innych możliwości rozwoju kariery. Jednym z rozwiązań jest dla nich własna firma, która daje zupełnie nowe możliwości samorozwoju i łączenia pracy z życiem rodzinnym.

Agnieszka Manerowska, mama dwójki dzieci, uczestniczka szkoleń Akademii PARP, od kilku lat prowadzi swoją firmę. – Pracowałam w prywatnej firmie zajmującej się księgowością i doradztwem prawno-biznesowym. Praca interesująca, wiązałam z nią możliwości rozwoju zawodowego. Kiedy okazało się, że na rozwój nie mam co liczyć, pojawił się pomysł własnego biznesu. Ale miałam zbyt małe doświadczenie. Potrzebowałam też bodźca do działania – opowiada.

– W czasie urlopu macierzyńskiego na poważnie zaczęłam myśleć o własnej firmie. Mając małe dziecko, wcale nie jest łatwo pracować na etacie. Po przeanalizowaniu wielu aspektów, zdecydowałam się na założenie własnej działalności – mówi Agnieszka Manerowska. W 2012 roku założyła firmę zajmującą się doradztwem prawnym oraz kompleksowym doradztwem dla gospodarstw rolnych. Jej córka miała wtedy nieco ponad rok. Niedługo potem na świat przyszło drugie dziecko.

Biuro znajduje się w domu, co jest dużym ułatwieniem. – Odpada problem opieki nad dzieckiem, bo praktycznie cały czas jestem w domu. Klienci w większości umawiają się telefoniczne i są zadowoleni, że mogą przyjść po pracy – mówi Agnieszka Manerowska, która też aktywnie uczestniczy w szkoleniach Akademii PARP.

– Szkolenia Akademii PARP pomagają poszerzyć wiedzę w konkretnych tematach. Ukończyłam szkolenie z windykacji należności oraz „Podatkową księgę przychodów i rozchodów”. W najbliższym czasie zamierzam skorzystać z innych szkoleń, takich jak „Biznesplan” i „Prawo pracy”. Proponowane przez Akademię PARP szkolenia są przystępne i przejrzyste, mają dogodną formę. Nie ma tu rygoru czasowego, co jest niewątpliwym atutem, zwłaszcza jeżeli czas trzeba dzielić z pracą zawodową i opieką nad dziećmi – mówi przedsiębiorcza Agnieszka Manerowska.

– W trakcie urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego można rozwijać się zawodowo. Dla kobiet pochłoniętych obowiązkami domowymi największą zaletą szkoleń e-learningowych jest ich elastyczność i indywidualny czas nauczania. Mogą samodzielnie decydować, kiedy zalogować się na portalu i przejść kolejną lekcję. Nie są związane terminami ani godzinami nauki – komentuje Aneta Grzyb-Hejduk, ekspert ds. szkoleń Akademii PARP.

E-learning to wygodne rozwiązanie. Według danych Akademii PARP wśród uczestników szkoleń panie stanowią 59 proc. Spośród wszystkich kobiet prawie 36 proc. jest w wieku 25-35 lat, czyli w wieku przypadającym na rozwój kariery zawodowej, ale i macierzyństwo. Panie najchętniej uczestniczą w szkoleniach: „Jak założyć własną firmę?”, „Planowanie własnej kariery zawodowej” oraz „Negocjacje handlowe w MSP”.

Kobieta wracająca do pracy po dłuższej nieobecności może pozytywnie zaskoczyć swojego pracodawcę nowo nabytymi umiejętnościami i aktualnością swojej wiedzy. Na portalu www.akademiaparp.gov.pl znajdują się 44 bezpłatne, multimedialne szkolenia, zatem materiału do nauki nie zabraknie. Można także skorzystać z 18 szkoleń m-learning, które można przechodzić na smartfonach i tabletach. Projekt jest realizowany na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i współfinansowany ze środków UE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Komentarze (1)