Za naciągane L4 można wylecieć z pracy. Rośnie liczba nadużyć

Pracownicy coraz chętniej sięgają po L4. Biorą je nie zawsze wtedy, gdy naprawdę jest im potrzebne. Ponieważ pracy na rynku nie brakuje, nie obawiają się aż tak ewentualnych konsekwencji. A stawką może być nawet utrata pracy — informuje serwis PulsHR.

Pracodawca może zwolnić pracownika, jeśli ten wykorzystuje zwolnienie lekarskie niezgodnie z jego przeznaczeniem
Pracodawca może zwolnić pracownika, jeśli ten wykorzystuje zwolnienie lekarskie niezgodnie z jego przeznaczeniem
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | romankosolapov
oprac. MZUG

Polacy coraz chętniej korzystają ze zwolnień lekarskich, nawet gdy nie ma do tego żadnych przesłanek zdrowotnych. Jeśli nie dostaną urlopu, ten się skończy lub nie odpowiada im grafik, wówczas korzystają z L4 - informuje serwis PulsHR. Z badań firmy Conperio, która zajmuje się się kontrolą absencji chorobowej w przedsiębiorstwach, wynika, że w już około 40 procentach skontrolowanych przypadków dochodziło do nadużyć. Tymczasem jeszcze kilka lat temu było to 33-34 proc.

Dobra sytuacja na rynku pracy umacnia pozycję pracowników, a to przekłada się na większą śmiałość w sięganiu po L4, kiedy nie ma do tego podstaw. Sytuację pogarsza łatwy dostęp do zwolnień. Wystarczy wykonać telefon i za niewielką opłatą, za pomocą teleporady pracownik dostaje L4 - mówi w rozmowie z serwisem PulsHR Maciej Zając, prezes Conperio.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Propaganda sukcesu i księgowe sztuczki". Potrzebny jest skokowy wzrost wydatków na ochronę zdrowia

Na L4 nie można zwolnić pracownika? Są wyjątki

Kodeks pracy jasno wskazuje, że pracownika, który znajduje się na zwolnieniu lekarskim, co do zasady nie można zwolnić. Od tej reguły są jednak wyjątki. Beniamin Smulewicz, prawnik z kancelarii C&C Chakowski & Ciszek, tłumaczy na swoim blogu, że pracodawca ma prawo wypowiedzieć umowę o pracę pracownikowi, który przebywa na zwolnieniu lekarskim:

  • przez okres powyżej 3 miesięcy, jeżeli okres zatrudnienia u tego pracodawcy jest krótszy niż pół roku,
  • lub przez okres dłuższy niż suma dni, w których pracownik pobierał wynagrodzenie i zasiłek chorobowy (182 dni lub 270 w przypadku ciąży i gruźlicy) oraz świadczenie rehabilitacyjne przez pierwsze trzy miesiące, w przypadku gdy pracownik pracuje dla pracodawcy co najmniej pół roku lub gdy niezdolność do pracy jest wynikiem wypadku w pracy, lub choroby zawodowej.
W praktyce pracodawca może zakończyć umowę o pracę bez wypowiedzenia tylko po upływie tych okresów, pod warunkiem że stan niezdolności do pracy nadal się utrzymuje i pracownik nie jest już objęty świadczeniem rehabilitacyjnym - tłumaczy prawnik.

Kiedy zwolnienie dyscyplinarne za L4?

Pracodawca ma także możliwość zwolnienia dyscyplinarnego pracownika. W jakich przypadkach? PulsHR wskazuje na korzystanie przez pracownika z L4 niezgodnie z jego przeznaczeniem. Czyli osoba "chora" zamiast kurować się w domu, zajmuje się innymi sprawami.

To oznacza, że przykładowo jeśli pracownik podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim będzie się chwalił w mediach społecznościowych zdjęciami z wycieczki, pracodawca ma prawo zwolnić dyscyplinarnie taką osobę.

W III kwartale tego roku placówki ZUS w całym kraju zweryfikowały ponad 26,4 tys. osób, wobec których lekarze orzekli czasową niezdolność do pracy. Dla 1930 osób zakończyło się to niepomyślnie, bo wobec nich ZUS wydał decyzję o zwrocie bądź wstrzymaniu wypłaty zasiłku chorobowego na łączną kwotę 4 mln 16 tys. zł.

Źródło artykułu:WP Finanse

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (6)