Trwa ładowanie...

Za to możesz dostać mandat w sylwestra. Aktualne obostrzenia i limity nie pozostawiają złudzeń

Mimo że tegoroczny sylwester będziemy świętować w dużo łagodniejszym reżimie sanitarnym niż w zeszłym roku, to pamiętać trzeba, że pandemia wciąż trwa i obowiązują obostrzenia. O czym należy wiedzieć i za co grozi mandat?

Czy w tym roku będziemy mogli bawić się w klubach i dyskotekachCzy w tym roku będziemy mogli bawić się w klubach i dyskotekachŹródło: PAP, fot: Marcin Bielecki
d2n3vt0
d2n3vt0

Zeszłoroczne zabawy noworoczne upłynęły Polakom w cieniu dość restrykcyjnych obostrzeń. Zgodnie z decyzją rządu w sylwestrową noc obowiązywał apel o nieprzemieszczanie się między 19.00 w dniu 31.12 2020, a 6.00 01.01.2021. Wiele osób nazywało to rozporządzenie "godziną policyjną".

Berlin zamyka kluby. Obostrzenia w związku z wariantem Omikron

W tym roku rząd nie zdecydował się na tak radykalne kroki, zapewne nauczony zeszłorocznymi doświadczeniami, gdy Polacy całkowicie zignorowali "apel".

Godziny policyjnej nie będzie, ale mandaty mogą się posypać

Pamiętać należy jednak, że nadal obowiązują pewne restrykcje i należy liczyć się z możliwości otrzymania mandatu lub innego rodzaju kary administracyjnej.

d2n3vt0

W tym roku Polacy będą mogli bawić się na noworocznych imprezach m.in. w klubach czy dyskotekach. Wprowadzony został jednak maksymalny limit 100 osób bez względu na powierzchnię lokalu. Za przekroczenie tego limitu grozi mandat oraz kara administracyjna od sanepidu.

Jak wskazywała wiceministra rozwoju i technologi — Olga Semeniuk w Radio ZET, zamknięcie klubów i dyskotek spowodować by mogło bardzo duże konsekwencje gospodarcze.

Domówki i "imprezy pod chmurką" w pełni legalne

Dozwolone są domówki oraz imprezy plenerowe. Ta organizowana przez Telewizję Polską może zgromadzić nawet 30 tysięcy osób. Jak informowaliśmy w WP Finanse, jej koszt to grubo ponad 10 milionów złotych.

Rząd nie zakazał przemieszczania się. Minister Zdrowia przypomina jednak o kilku podstawowych zasadach, które pozwolą ograniczyć transmisję koronawirusa. Mowa, oczywiście, o zasadzie DDM, czyli o dystans-dezynfekcja-maseczka.

d2n3vt0

W lokalach gastronomicznych odległość między stolikami powinna wynosić co najmniej 1,5 metra. Wyjątek stanowią stoliki odgrodzone przegrodą w wysokości co najmniej metra licząc od blatu stolika.

W związku z ograniczonymi restrykcjami i większymi możliwościami wyjścia na sylwestrowe zabawy, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał specjalny poradnik, w którym informuje Polaków, co mogą reklamować. Okazuje się, że zwrot pieniędzy przysługuje nawet u fryzjera czy kosmetyczki.

Nadal obrazują obniżone limity osób w kinach i restauracjach. Wypełnione może być zaledwie 30 proc. dostępnych miejsc. Z obostrzeń wyłączone są osoby zaszczepione. Zarówno w kinach, teatrach, restauracjach, jak i pociągach obowiązuje nakaz noszenia maseczek

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2n3vt0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2n3vt0