Trwa ładowanie...

Za trzy lata może zabraknąć prądu

Za kilka lat Polsce grozi poważne ryzyko - wynika z analiz resortu gospodarki. Czy to znaczy, że już wkrótce w gospodarstwach domowych Polaków zabraknie prądu?

Za trzy lata może zabraknąć prąduŹródło: Thinkstockphotos
d3kvo6g
d3kvo6g

Według Ministerstwa Gospodarki w okresie największego zużycia w 2016 roku niedobór mocy wyniesie ok. 520 MW, a rok później - 680 MW, czytamy w "Rzeczpospolitej".

Choć zapotrzebowanie na energię elektryczną w ciągu ostatnich lat jest w Polsce dość stabilne, to w miesiącach letnich gwałtownie rośnie w godzinach szczytu. Jak wyjaśnia Ministerstwo Gospodarki, to efekt coraz powszechniejszego użycia klimatyzatorów.

W 2012 r. szczytowe zapotrzebowanie na moc elektryczną było o jedną czwartą większe niż 10 lat wcześniej.

Tymczasem polski przemysł energetyczny posiada mocno wyeksploatowany majątek. Ponad 60 proc. mocy zainstalowanych jest w jednostkach mających ponad 30 lat, a zaledwie 20 proc. w młodszych niż 20 lat.

d3kvo6g

Ze sprawozdania Ministerstwa Gospodarki wynika, że tempo wyłączania starych mocy produkcyjnych będzie najszybsze w latach 2014-2017. Tymczasem w ciągu najbliższych dwóch lat w kraju nie zostanie oddana do użytku ani jedna duża elektrownia. Dopiero w 2015 r. możliwe będzie uruchomienie dwóch bloków gazowych: w Stalowej Woli, o mocy 450 MW i we Włocławku o mocy 460 MW.

Licząc się z ryzykiem blackoutów, PSE przygotowuje działania interwencyjne. Pod uwagę brany jest import energii, jak też np. uruchamianie tzw. rezerw interwencyjnych.

d3kvo6g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3kvo6g

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj