Zakładamy firmy, by więcej zarabiać

Co czwarty Polak, który zakłada własną firmę, tłumaczy ten krok chęcią osiągnięcia wyższych zarobków

Zakładamy firmy, by więcej zarabiać
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

Mężczyzna do lat 40, wykształcony, niezadowolony z zarobków i pragnący niezależności – taki portret startującego polskiego przedsiębiorcy wyłania się z badania przeprowadzonego przez Tax Care. Główne powody przejścia na swoje to: pieniądze (ponad 24% wskazań), swoboda (18%) i przekonanie, że „mam pomysł i smykałkę do biznesu” (niemal 13%). Niektóre osoby kręci również nielimitowany czas pracy, samorealizacja (po 11% odpowiedzi) i rozwój osobisty (10%).

Wykształcenie pomaga

W większości przypadków działalność gospodarczą podejmują osoby z wyższym wykształceniem (48%). Nieco mniej ( 41%) ze średnim. Rzadko można spotkać przedsiębiorcę z wykształceniem podstawowym (1%) lub zawodowym (10%). - Prowadzenie biznesu opiera się przede wszystkim na wiedzy. Przedsiębiorca musi wiedzieć co chce robić i musi wiedzieć, jak do tego celu dojść. Potrzebna jest mu znajomość prawa, księgowości, marketingu. Do tego zwykle dochodzi ekspercka wiedza związana z segmentem, w którym firma prowadzi działalność, czy to produkcyjną, czy usługową. Dlatego w przypadku prowadzenia własnego biznesu potrzebna jest wiedza z wielu zakresów. Potwierdza się to badanie Tax Care – tłumaczy dr Joanna Szlęzak-Matusewicz z Tax Care.

*Samodzielnie czy w spółce *

Osiem na dziesięć osób rozpoczynających przygodę z biznesem woli działać samodzielnie.. Jeżeli jednak przedsiębiorcy decydują się połączyć z kimś swe siły, jest to spółka cywilna (8%) albo kapitałowa (7%). W tym ostatnim przypadku trzeba jednak pamiętać, że ceną za ograniczenie odpowiedzialności za długi spółki jest podwójne opodatkowanie wypracowanego przez spółkę zysku. Zysk podlega opodatkowaniu raz na poziomie spółki podatkiem dochodowym od osób prawnych i następnie na poziomie wspólnika podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W sumie fiskus zabierze aż 38%.

Brak kapitału na start

Własna firma to nie tylko dobry pomysł. Potrzebny jest także kapitał. I z tym jest największy problem. Prawie 37% respondentów nie miało pieniędzy na start. Mało który bank jest w stanie zaufać przedsiębiorcy, który nie ma żadnej historii kredytowej. Badanie Tax Care wykazało, że problemem dla raczkujących przedsiębiorców jest też ograniczony dostęp do wiedzy niezbędnej do uruchomienia i prowadzenia własnej firmy. Dotyczy to w szczególności spraw administracyjnych, takich jak: rejestracja działalności gospodarczej czy wybór formy opodatkowania.

Badanie przeprowadzone było anonimowo na grupie 1018 respondentów w terminie 6-13 czerwca 2011r. w oddziałach Tax Care w dużych miastach Polski.

MS/MA

firmazarobkiszef

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)