Zaleski: lasy w granicach miast powinny trafić do samorządów

Ministerstwo środowiska chce, by lasy znajdujące się w granicach miast były przekazywane jednostkom samorządu terytorialnego bez zmiany ich sposobu użytkowania - powiedział w Sejmie wiceminister środowiska Janusz Zaleski.

Dodał, że te zmiany zostaną uwzględnione w projekcie nowelizacji ustawy o Lasach Państwowych.

Grupa posłów PO pytała o możliwości zakupu gruntów Skarbu Państwa najmowanych przez właścicieli ośrodków wypoczynkowych, które są zarządzane przez Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych.

Zaleski poinformował, że Lasy Państwowe zarządzają majątkiem Skarbu Państwa, który stanowi blisko 1/3 terytorium kraju.

_ Lasy są udostępnione dla tych, którzy w sposób zorganizowany i zgodny z prawem prowadzą działalność gospodarczą. Nie jest tak, że zablokowana jest całkowicie podaż gruntów leśnych pod inwestycje czy instytucje prowadzące działalność turystyczną _ - wyjaśnił wiceminister środowiska.

_ W całym kraju od wielu lat 400-600 ha gruntów rocznie jest wyłączanych z produkcji leśnej i przeznaczanych pod inwestycje, najczęściej infrastrukturalne i budownictwo mieszkaniowe. Jednocześnie co roku kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy hektarów jest zalesianych _ - dodał.

Wyjaśnił, że przepisy ustawy o lasach oraz o ochronie gruntów rolnych i leśnych umożliwiają przekazywanie oraz sprzedaż gruntów leśnych w uzasadnionych przypadkach. Chodzi o względy społeczne, gospodarcze, czy związane ze zmianą przeznaczenia gruntów. Zgodę na to - jak zaznaczył Zaleski - wydaje dyrektor generalny Lasów Państwowych albo właściwy minister.

_ To jest jeden ze sposobów przekazywania gruntów osobom prywatnym czy jednostkom samorządowym. Odbywa się to na zasadzie przetargu nieograniczonego _ - powiedział.

Dodał, że grunty SP mogą być przekazane w użytkowanie na wniosek właściwego ministra, wójta, burmistrza, jeżeli wynika to z potrzeb rekreacji, ochrony przyrody, ochrony ujęcia wód i obronności.

Źródło artykułu:PAP
miastoturystykalas

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)