Zamelduj się i zgarnij smartfona

Władze wielu gmin z całej Polski zachęcają do meldowania się w miejscach zamieszkania, a w zamian rozdają nagrody. Skąd taki pomysł? Za meldunkiem idą konkretne pieniądze, a to oznacza większe wpływy do budżetu i nowe inwestycje

Zamelduj się i zgarnij smartfona
Źródło zdjęć: © PAP | jacek turczyk

14.01.2015 | aktual.: 17.02.2016 20:51

Władze wielu gmin i miast z całej Polski zachęcają do meldowania się w miejscach zamieszkania, a w zamian rozdają nagrody. Skąd taki pomysł? Za meldunkiem idą konkretne pieniądze, a to oznacza większe wpływy do budżetu i nowe inwestycje.

W Rzeszowie żyje ok. 40 tys. niezameldowanych osób. Gdyby tylko 10 tys. z nich postanowiło się rozliczać z podatku dochodowego w mieście, budżet zyskałby dodatkowo prawie 10 mln złotych na nowe inwestycje – przekonuje rzeszowski urząd miasta, w którym ruszyła akcja „Mieszkam w Rzeszowie - Składam PIT w Rzeszowie”. „Jeżeli z jakiegoś powodu nie chcesz zameldować się w mieście, wystarczy, że w swoim zeznaniu podatkowym wpiszesz swój rzeszowski adres” – przekonują na swojej stronie internetowej władze stolicy Podkarpacia. Osoby, które wezmą udział w akcji mogą liczyć na atrakcje nagrody. Będą to przedmioty związane z nowoczesnymi technologiami, jakością życia i ekologią.

- Chodzi o to, aby jak największa liczba mieszkańców zameldowała się w naszym mieście. Akcja ruszy w maju, kiedy zbierzemy pity od mieszkańców. W tej chwili jesteśmy na etapie wyłaniania firmy, która zajmie się organizacją loterii – mówi Marzena Furtak-Żebracka, dyrektor wydziału promocji i współpracy międzynarodowej w rzeszowskim urzędzie miasta. – W tym roku postawiliśmy na smart gadżety. Na nagrody mamy przeznaczone 50 tys. zł . W puli znajdą się smartwatche, smartfony, smartbandy, będzie też smart odkurzacz i nowoczesne platformy do gier. Mamy też elektryczny rower i skuter - dodaje.

W Serocku program meldunkowy realizowany jest już od kilku lat. - Akcja meldunkowa będzie kontynuowana i w tym roku – mówi Magdalena Łoniewska, kierownik referatu ewidencji ludności.

Tu też jest o co walczyć, przekonują urzędnicy. Meldunek łączy się z wieloma przywilejami, m.in. z możliwością korzystania z serockiej Karty Dużej Rodziny 3+, programu zmniejszania wydatków poniesionych na leki czy pierwszeństwa w przyjęciu do publicznego przedszkola.

Do rozliczenia PIT w swoim urzędzie zachęcają również władze Wrocławia. Podkreślają, że nie trzeba być nawet zameldowanym w mieście, wystarczy że się w nim mieszka. Na tych, którzy zdecydują się na złożenie zeznania podatkowego w jednym z wrocławskich urzędów skarbowych, czeka losowanie samochodu i markowych tabletów. Loteria jest skierowana do wszystkich podatników, którzy rozliczają się we Wrocławiu od lat oraz tych, którzy zrobią to po raz pierwszy.

Specjalny program meldunkowy stał się coroczną tradycją m.in. w gminie Słupsk, gdzie każdy nowozameldowany otrzymuje pakiet powitalny, w skład którego wchodzą m.in. wstęp na basen i sunę. W gminie Szemud konkurs meldunkowy prowadzony jest już od dwóch lat, jak dowiedzieliśmy się w urzędzie, decyzja o kontynuacji programu zapadnie w lutym.

Podobnych przykładów jest więcej - informacje publikowane są zwykle na stronach internetowych urzędów miast i gmin oraz na plakatach w instytucjach publicznych.Informacji udzielają też wydziały ewidencji ludności i urzędy skarbowe.

Samorządowcy mają o co walczyć - dostaną 37,53 proc. całej kwoty podatku zebranej od osób, które rozliczą się z fiskusem na ich terenie.

Joanna Kubik,WP.PL

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)