Trwa ładowanie...

Zaostrzenie przepisów uderzy w pracowników tymczasowych

NSZZ „Solidarność" chce objąć osoby świadczące pracę tymczasową przepisami ochronnymi

Zaostrzenie przepisów uderzy w pracowników tymczasowychŹródło: thinkstock
d4e75j9
d4e75j9

„Propozycje związkowców spowodują jedynie większą rotację pracowników tymczasowych. Nie można też zapominać, że funkcjonujemy na zupełnie innym rynku niż kilka lat temu - firmy planują swoją działalność i oceniają możliwości zbytu swoich towarów na kilka miesięcy do przodu, a nie kilka lat" - dodaje Grażyna Spytek-Bandurska.

„Obowiązek zawarcia umowy na czas nieokreślony między pracownikiem tymczasowym a pracodawcą użytkownikiem w przypadku przekroczenia 18-miesięcznego limitu nie wpłynie na zwiększenie liczby stałych miejsc pracy. Pracodawcy użytkownicy już dziś zatrudniają około 20 proc. pracowników tymczasowych na stałe. Mają obowiązek przedstawienia oferty pracy stałej pracownikowi tymczasowemu w momencie powstania vacatu na jego stanowisku. Chętnie zatrudniają na stałe wyszkolonych i sprawdzonych pracowników tymczasowych, w momencie kiedy sytuacja ekonomiczna oraz plany rozwojowe przedsiębiorstwa na to pozwalają. Najważniejszą motywacją dla nich są rzeczywiste potrzeby. Jeśli ich nie ma to zaproponowane zapisy spowodują jedynie większą rotację pracowników tymczasowych u pracodawcy. Niepokojąca jest również propozycja dotycząca konieczności uzgodnienia z organizacjami związkowymi możliwości zatrudnienia pracownika tymczasowego na okres dłuższy niż 6 miesięcy. W takim przypadku organizacja związkowa mogłaby ograniczyć
możliwość stosowania art. 20 ustawy mówiącego o maksymalnym, 18-miesięcnym okresie zatrudnienia pracownika tymczasowego. Limitowałoby to również w znacznym stopniu dostęp pracodawcy do elastycznych form zatrudnienia" - mówi Agnieszka Zielińska z Polskiego Forum HR.

Propozycja dotycząca umów cywilnoprawnych mogłaby wpłynąć pozytywnie na ograniczenie ich bezzasadnego stosowania, ale w tej materii należałoby przeanalizować również inne, alternatywne rozwiązania. W pełni zgadzamy się z postulatem Solidarności dotyczącym wprowadzenia gwarancji finansowych dla podmiotów prowadzących działalność agencji zatrudnienia. Jest to propozycja zgłaszana wielokrotnie przez Polskie Forum HR, organizację zrzeszającą agencje pośrednictwa.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

d4e75j9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4e75j9