Trwa ładowanie...

Zasiłek dla bezrobotnych w górę. Od czerwca podwyżka świadczenia

Już od 1 czerwca 2024 r. osoby bezrobotne będą mogły liczyć na większe wsparcie od państwa. Od przyszłego miesiąca wzrośnie bowiem kwota zasiłku. Podpowiadamy, ile wyniesie i kto może się po niego zgłosić.

Podwyżka zasiłku dla bezrobotnych od czerwca 2024 r.Podwyżka zasiłku dla bezrobotnych od czerwca 2024 r.Źródło: East News, fot: Bartlomiej Magierowski
d2h4r4m
d2h4r4m

Przepisy wskazują, że zasiłek dla bezrobotnych jest waloryzowany raz w roku. Wysokość świadczenia zwiększa się o średnioroczny wskaźnik inflacji za poprzedni rok.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Im większe ryzyko, tym większa musi być marża - Jarosław Szanajca - Dom Development w Biznes Klasie

Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", podwyżka zasiłku, która nastąpi 1 czerwca 2024 r., jest uzależniona od wzrostu cen w 2023 r. Ten wyniósł 11,4 proc. i dokładnie o tyle wzrośnie kwota wsparcia dla bezrobotnych.

d2h4r4m

Wysokość zasiłku zależy od stażu pracy. Oto konkretne kwoty:

  • 1209,94 zł netto (80 proc. zasiłku) - przez pierwsze 3 miesiące pobierania zasiłku (przy stażu pracy poniżej 5 lat),
  • 1512,42 zł netto (100 proc. zasiłku) - przez pierwsze 3 miesiące pobierania zasiłku (przy stażu pracy od 5 do 20 lat),
  • 1814,90 zł netto (120 proc. zasiłku) - przez pierwsze 3 miesiące pobierania zasiłku (przy stażu pracy powyżej 20 lat),
  • 950,22 zł netto - po 90 dniach (przy stażu pracy poniżej 5 lat),
  • 1187,73 zł netto - po 90 dniach (przy stażu pracy od 5 do 20 lat),
  • 1814,90 zł netto - po 90 dniach (przy stażu pracy powyżej 20 lat).

Komu należy się zasiłek dla bezrobotnych?

O zasiłek dla bezrobotnych może ubiegać się każda osoba, która zarejestrowała się w Powiatowym Urzędzie Pracy (PUP). Warunkiem jest przepracowanie co najmniej jednego roku.

Dziennik zwraca uwagę, że dodatkowo w ciągu 18 miesięcy poprzedzających rejestrację w urzędzie trzeba pracować przez minimum 365 dni. Poza tym osoba, która składa wniosek, musi wykazać, że za pracę otrzymywała przynajmniej najniższe wynagrodzenie.

d2h4r4m

Jak zarejestrować się w urzędzie pracy? Można to zrobić online na stronie praca.gov.pl. Jednak formalności można załatwić też osobiście - w tym celu należy udać się do PUP właściwego ze względu na miejsce zamieszkania.

Jak już informowaliśmy w WP, w kwietniu 2024 r. bezrobocie w Polsce wyniosło 5,1 proc. Na koniec ubiegłego miesiąca w urzędach pracy zarejestrowanych było 798,5 tys. bezrobotnych.

Jeśli bezrobotny nie wykaże, że w ciągu 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania wykonywał pracę minimum przez rok, to na dostanie zasiłku. Jednak jak już pisaliśmy w WP, istnieje możliwość uzyskania dodatkowych pieniędzy bez żadnych kryteriów. Osoby, które straciły pracę, mogą starać się o tzw. dodatek aktywizacyjny.

d2h4r4m

Ta forma wsparcia przysługuje osobom bezrobotnym z prawem do zasiłku, które podejmą pracę z własnej inicjatywy lub podejmą zatrudnienie w wyniku skierowania przez urząd w niepełnym wymiarze godzin i będą jednocześnie otrzymywać niższe wynagrodzenie od minimalnego. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi 678,81 zł netto.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2h4r4m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2h4r4m