Trwa ładowanie...

Specjalny dodatek dla bezrobotnych. Można dostać ponad 600 złotych

Dodatek aktywizacyjny to dodatkowa forma wsparcia bezrobotnych, którzy zdecydowali się podjąć pracę. Kto może liczyć na ponad 600 złotych? Odpowiadamy.

Czym jest dodatek aktywizacyjny? Oto szczegóły
Czym jest dodatek aktywizacyjny? Oto szczegóły Źródło: Adobe Stock, fot: Sheviakova
d2a9xeq
d2a9xeq

Zasiłek dla bezrobotnych to symboliczne wsparcie na czas poszukiwania nowej pracy. Nie przysługuje jednak każdemu, kto pozostaje bez zatrudnienia. Warunkiem jego przyznania jest odpowiednio długi staż pracy. Zasiłek do 31 maja 2024 r. wynosi 1491,90 zł brutto, co daje 1357,63 zł netto w ciągu pierwszych 3 miesięcy, a później 1171,60 zł brutto - donosi Czerwona Skarbonka.

Jeśli bezrobotny nie wykaże, że w ciągu 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania przez co najmniej 365 dni wykonywał pracę, to na świadczenie nie ma co liczyć. Istnieje jednak możliwość uzyskania dodatkowych pieniędzy bez żadnych kryteriów. Osoby, które straciły pracę, mogą starać się o tzw. dodatek aktywizacyjny. Komu przysługuje i jak złożyć wniosek?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sprzedaje auta za miliony! "Tesli mi nie szkoda, traktuję ją jak lodówkę" - Robert Michalski #18

Ile wynosi dodatek aktywizacyjny w 2024 roku?

Dodatek aktywizacyjny to świadczenie przysługujące osobie bezrobotnej zarejestrowanej w powiatowym urzędzie pracy i mającej prawo do zasiłku, która podjęła zatrudnienie lub inną pracę zarobkową. Ma on zachęcić bezrobotnych do poszukiwania zatrudnienia we własnym zakresie. Przysługuje osobom bezrobotnym z prawem do zasiłku, które:

  • podejmą pracę zarobkową z inicjatywy własnej,
  • podejmą zatrudnienie w wyniku skierowania przez urząd w niepełnym wymiarze godzin i będą jednocześnie otrzymywać niższe wynagrodzenie od minimalnego.
d2a9xeq

Ile wynosi dodatek aktywizacyjny? Świadczenie wypłacane przez urząd pracy ma stałą wartość. Stanowi ono połowę podstawowego zasiłku dla bezrobotnych określonego w danym roku. Do 31 maja 2024 r. dodatek ten wynosi 678,81 złotych netto, podaje serwis.

Jak długo przysługuje dodatek aktywizacyjny?

Dodatek aktywizacyjny z Powiatowego Urzędu Pracy (PUP) wypłacany jest regularnie co miesiąc przez określony czas. W przypadku osób, które samodzielnie znalazły zatrudnienie, wypłacany jest on przez połowę okresu, w jakiej danej osobie przysługiwałby zasiłek. Natomiast osobom, które podjęły pracę na podstawie skierowania przez powiatowy urząd pracy, świadczenie przysługuje przez cały okres, w jakim miałyby one prawo do zasiłku.

Przykładowo, jeśli ktoś otrzymywał zasiłek dla bezrobotnych przez sześć miesięcy to dodatek aktywizacyjny będzie wypłacany przez 3 miesiące. W przypadku prawa do zasiłku przez 12 miesięcy, dodatek może być wypłacany przez 6 miesięcy. Warto też wspomnieć, że w momencie ustania zatrudnienia, dodatek również ustaje.

d2a9xeq

Dodatek aktywizacyjny nie przysługuje osobom, które podjęły zatrudnienie na skutek skierowania przez urząd pracy do wykonywania robót publicznych lub prac interwencyjnych. Ponadto do dodatku aktywizacyjnego nie będą miały prawa osoby, które podjęły zatrudnienie u pracodawcy, dla którego wykonywały pracę przez zarejestrowaniem się jako osoba bezrobotna oraz te osoby, które podjęły pracę poza granicami kraju dla zagranicznego pracodawcy. O świadczenie nie mogą także ubiegać się osoby przebywające na bezpłatnym urlopie.

Jak złożyć wniosek o dodatek aktywizacyjny?

Aby uzyskać dodatek aktywizacyjny z PUP, należy złożyć w placówce urzędu stosowny wniosek. Trzeba zawrzeć w nim informacje, takie jak:

  • dane wnioskodawcy,
  • dane pracodawcy,
  • datę rozpoczęcia zatrudnienia,
  • wysokość otrzymywanego wynagrodzenia,
  • zaświadczenie od pracodawcy lub np. umowę o pracę,
  • deklarację o zobowiązaniu się do informowania urzędu o stanie swojego zatrudnienia.
d2a9xeq

We wniosku powinien znaleźć się zapisek informujący o tym, czy osoba bezrobotna znalazła pracę samodzielnie, czy też podjęła zatrudnienie przez PUP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2a9xeq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2a9xeq